SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Vieme ako to dopadne, ak sa výrobca spotrebnej elektroniky pustí do výroby múdrych televízorov, set-top boxov, chladničiek a spotrebičov, ktoré sú pripojené k internetu. Systémy sú plné chýb, ktoré len čakajú na moment, kedy upútajú pozornosť hackerov.
Múdre autá, ktoré komunikujú s centrálou nie sú výnimkou. Bezpečnostní analytici v posledných rokoch poukázali na vážne chyby, z ktorých niektoré umožňovali prevziať takmer úplnú kontrolu nad vozidlom. Tomu všetkému by mal byť koniec.
Bezpečnostná firma Check Point Software Technologies s izraelským startupom Argus Cyber Security pracuje na balíku technológií, ktoré pomôžu zaistiť bezpečnosť múdrych algoritmov. Prístupy, ktoré zo sveta počítačov poznáme z firewallov, šifrovania a ochrany súkromia dostanú formát, ktorý poslúži automobilkám.
Ochrániť treba nielen kanály, cez ktoré palubné počítače komunikujú so servisnou centrálou a servermi ale aj vnútornú sieť automobilu, cez ktoré komunikujú komponenty s palubným počítačom. Všetko má zaistiť nový balík z vývoja oboch spoločností.
Odhaduje sa, že do roku 2015 bude na svete 104 miliónov múdrych automobilov, ktoré sa bez kvalitného zabezpečenia nezaobídu. Svoje skúsenosti s tým má podľa magazínu Haaretz firma Fiat Chrysler Automobiles. Vlani musela do servisov zvolať 1,4 milióna automobilov v USA, aby v nich vymenila softvér s bezpečnostnými chybami.