o nastal správny čas na to, aby ste sieťovú kartu nahradili bezdrôtovým WiFi rozhraním.
Jedným zo stimulov pre tento krok môže byť aj ADSL router so zabudovaným WiFi rozhraním, ktorý je dnes najčastejšou centrálou pre sieť v malých firmách a domácnostiach s pripojením k širokopásmovému internetu. Okrem zabudovateľných PCI kariet si môžete vybrať aj medzi externými adaptérmi vo forme USB kľúča. Ich výhoda je jasná. Môžete ich podľa nálady prenášať medzi počítačmi bez toho, aby ste ich museli otvárať. Dnes môže byť v PC v obývacej izbe, zajtra v požičanom staršom notebooku, alebo dokonca u suseda v byte o dve poschodia vyššie. Jedinou podmienkou je, aby bol na počítači voľný USB port.
FOTO - MILAN GIGEL
Komunikačný modul Microcom USB Adapter WiFi 11g je v uzavretom stave dlhý necelých 10 centimetrov a výrobca vyrobil jeho telo zo svetlošedého plastu s modrou metalízovou povrchovou úpravou. Zdá sa však, že jeho trvácnosť nebude problémom, pretože nástrek je tlakom fixovaný na povrch plastu čo zvyšuje jeho odolnosť voči poškrabaniu a oterom. Modelové značenie a priesvit ledky sú umiestnené na sampolepiacom plastovom prúžku prúžku. Krytka je po nasadení fixovaná na svojom mieste dvojicou aretačných výčnelkou zapadajúcich do priehlbín na tele kľúča. Nechýba ani otvor pre šnúru, ktorú možno použiť pre fixovanie k pracovisku, alebo hardvéru.
FOTO - MILAN GIGEL
Na rubovej strane je prehľadne vyznačená MAC adresa zariadenia, ktorá vám pomôže pri upravovaní pravidiel pre prístup k domácemu hotspotu alebo ostatným zariadeniam k sieti. Nápis by sa mohol časom zotrieť, takže nie je zlé zapísať si ho, aby ste nemuseli MAC adresu zisťovať pomocou druhého počítača. Na rozdiel od väčšiny sieťových kariet nenájdete v operačných systémoch MS Windows možnosť zmeny MAC adresy na inú bez použitia doplnkových nástrojov. To môže byť pre vás podstatná informácia, ak túto funkcionalitu vyžadujete...
FOTO - MILAN GIGEL
Pre komunikáciu s okolitým svetom sa používa zabudovaná anténa vytvorená na doske plošných spojov a štandardne nie je možnosť použiť externý anténny systém na zvýšenie výkonu. To by mohlo byť nevýhodou ak by ste chceli kľúč použiť napríklad na streche pri natáčaní antény. Ak však kryt otvoríte, zistíte že výrobca predsa len na takýto detail nezabudol. Na doske je osadený konektor, ktorý je pripravený na použitie. Zvyšok je už iba na vašej šikovnosti. Zo štandardného dosahu ktorý pri testoch na otvorenom priestranstve dosiahol takmer 100 metrov tak môžete výkon zvášiť podľa potreby.
FOTO - MILAN GIGEL
Riadenie komunikácie zabezpečuje čip ZyDAS ZD1211, čo je zárukou podpory tohto zariadenia i pod Linuxom. Ide o procesor s aktualizovateľným firmvérom, ktorý v jedinom puzdre zoskupuje vysokorýchlostné rozhranie USB 2.0 ktoré výrobca použil pre pripojenie k PC, 16 bitovú zbernicu ktorá zostala nezapojená (využíva sa pri nasadení v komunikačných CF kartách), komunikačnú FIFO frontu, MAC radič a komunikačný procesor. Rádiová časť je vynesená do samostatného modulu mimo čip.
FOTO - MILAN GIGEL
Riadiaci čip zvláda komunikáciu štandardmi IEEE 802.11a/b/g pričom prenosové rýchlosti je možné na 14 komunikačných kanáloch v definovaných krokoch nastavovať od 1 do 54 megabitov. Podporované sú DBPSK, DQPSK, CCK a OFDM schémy enkódovania v rámci štandardu DSSS s pevným výberom kanálu. Keďže ide o novšiu generáciu zariadení, podcenená nebola ani bezpečnosť. Okrem bezpečnostných štandardov WEP64, WEP128 a WEP256 nechýba ni podpora rozšírení AES-CCM a TKIP. Pri komunikácii s ostatnými WiFi zariadeniami by ste teda nemali natrafiť na žiadne bariéry, či už budete prevádzkovať zariadenie v režime ad-hoc, alebo v infraštruktúralnom režime.
FOTO - MILAN GIGEL
Pri inštalácii do systémov Microsoft Windows je potrebné dbať na to, aby ste nainštalovali ovládač ešte predtým, ako modul zasuniete do niektorého z USB portov. Zamedzíte tak problému s rozoznaním zariadenia a jeho sprevádzkovaním. Ide o bežný postup, na ktorý by ste nemali zabúdať pri žiadnom USB zariadení. Ovládač je dodaný na 12 centimetrovom CD nosiči a inštalačný program je k dispozícii v anglickom jazyku. Všetko však nájdete napísané v priloženom slovenskom manuále.
FOTO - MILAN GIGEL
Okrem ovládača sa vám do PC nainštaluje konfiguračná utilita, ktorá okrem diagnostiky sily signályu a kvality spojenia umožňuje tvorbu pripojovacích profilov, nastavenie bezpečnosti, prácu s kľúčmi a dynamické riadenie energetického profilu, či nastavovania parametrov fragmentácie a oznamovania dátových prenosov. K mnohým nastaveniam nemusíte vôbec pristupovať a ak chcete vystačíte i s podporou ktorá je súčasťou operačného systému Windows XP. Ak je však nasadenie špecifické - napr. prenos videostreamov alebo veľkých súborov, nie je na škodu ak máte možnosť pohotovo zmeniť prístup k vysielanu bez reštartu. Pri použití v notebooku s procesorom Intel Pentium M 1,6 GHz 1MB Cache dosahuje pri plnej záťaži prenosov vyťaženie CPU 9 percent. Obmedzenie výkonu CPU je tak zanedbateľné.
FOTO - MILAN GIGEL
Súčasťou príslušenstva je i USB káblik, ktorý využijete pre lepšiu manipuláciu pri skriniach, ktoré na čelnom paneli nemajú vyvedené USB porty. Netreba zabúdať ani na to, že každý tieniaci plech znižuje kvalitu signálu. I preto je dostupnosť káblika viac ako očakávaná.
FOTO - MILAN GIGEL
V skratke možno povedať, že ide o komunikačný modul dosahujúci parametre dnešných systémov, ktorý je kompatibilný s drvivou väčšinou hotspotov a WiFi zariadení, ktoré môžete nájsť na našom trhu. Práca s ním je pohodlná, rozmery neprevyšujú priemer, pričom poteší skrytá možnosť pripojenia externého anténneho systému. Podpora Linuxových systémov je tiež plusom. Ak vyžadujete WiFi rozhranie, ktoré je prenositeľné bez servisného zásahu medzi viacerými počítačmi, alebo myslíte na občasných hostí a návštevníkov, môže ísť o zaujímavé riešenie. Ak máte navyše na dosah ruky ADSL smerovať s WiFi rozhraním, oceníte flexibilný prístup k internetu.
Dostupnosť: www.microcom.sk
Orientačná cena: 1099 SK s DPH