BERLÍN, BRATISLAVA. Keď nemecká vláda upozornila Facebook, že nevenuje dostatok pozornosti utlmovaniu neznášanlivých príspevkov voči imigrantom, spustil sa kolos opatrení, ktorý naberá na intenzite.
Firma po vzore mainstreamových médií zaviedla etickú diskusiu, ktorá blokuje nevhodné príspevky. Kým nemecké súdy sledujú, či je stratégia dostatočne účinná, firma prehlbuje svoju účasť na tom, aby požiadavky nemeckej vlády splnila.
Na etickú cenzúru príspevkov si najala vydavateľstvo Bertelsmann, ktoré prevzalo všetky aktivity pod svoj patronát. Popri tom Facebook sprevádzkoval fond s kapitálom milión eur, ktorý bude financovať mimovládne organizácie, ktoré sa venujú rovnakému poslaniu.
Kým podľa agentúry Reuters spoločenské napätie z prílivu utečencov narastá a nespokojné hlasy verejnosti gradujú, Facebook čelí ďalším kritikám a hrozbám, ktoré by mohli jeho pôsobenie v Európe skomplikovať.
EÚ otvára silné diskusie o nových nariadeniach, ktoré by mali sprísniť pravidlá pre prácu amerických firiem s dátami európskych občanov. Nie je vylúčené, že všetky dáta by povinne mohli zostávať na území únie. V tomto prípade však už ide o omnoho väčšie výdavky, ako pri predchádzajúcom ústupku.
Nemci s podobnými dopytmi oslovili viacerých prevádzkovateľov sociálnych sietí a internetových služieb, o detailoch sa však toho veľa nevie.