Oprava: V texte sme spresnili nesprávne uvedené tvrdenia Stephena Hawkinga o katastrofe a rizikách, ktoré našu planétu čakajú. Za chybu sa ospravedlňujeme.
BRATISLAVA. Je takmer isté, že planétu Zem do desaťtisíc rokov čaká katastrofa. Nebude za tým žiadna prírodná udalosť, čierna diera či obrovský asteroid.
Najväčšia hrozba, ktorej ľudstvo čelí, môže prísť od človeka samotného. Naznačuje to Stephen Hawking v rozhovore pre magazín Radio Times.
Jadrová vojna, globálne otepľovanie a geneticky upravené vírusy sú podľa neho len niektorými z možností, ktorými môže ľudstvo ničiť Zem. Pokrok v poznaní pritom môže vytvoriť riziká, ktoré dnes ani nepoznáme.
Znalosť vedy
Pravdepodobnosť toho, že Zem zasiahne nejaká vyvolaná katastrofa, je podľa slávneho fyzika každý rok malá. No ak sa pozrieme na dlhšie časové obdobie, táto pravdepodobnosť rastie takmer k istote.
Podľa Hawkingovho tvrdenia tak môže mať planéta vážne problémy o tisíc až desaťtisíc rokov.
Prípadný zánik ľudstva na Zemi však nemusí automaticky znamenať koniec človeka. Zachrániť nás môže kolonizácia vo vesmíre.
Kolónie vo vesmíre však nebudú existovať po dobu najmenej sto najbližších rokov. Aj preto je podľa Hawkinga pred nami jedno z najnebezpečnejších storočí vôbec.
"V tomto období musíme byť veľmi opatrní," povedal podľa BBC.
Základy vedy pre každého
Katastrofe, ktorá nás čaká, sa podľa neho nemôžeme vyhnúť. Technologický pokrok totiž nedokážeme zastaviť ani zvrátiť.
Hawking si ale myslí, že tým, že hrozbu vieme rozoznať hneď na jej začiatku, ju môžeme aspoň kontrolovať. Vedci si musia byť vedomí toho, ako sa svet mení a mali by sa snažiť, aby to pochopila aj širšia verejnosť.
"Je dôležité zabezpečiť, aby tieto zmeny smerovali správnym smerom. V demokratickej spoločnosti to znamená, že každý človek musí mať základné znalosti o vede, aby mohol robiť informované rozhodnutia o budúcnosti," dodal Hawking.