SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Mala to byť mena, ktorá dokáže nahradiť peniaze pod kontrolou štátov. Zdá sa však, že vývoj sa zasekol a stratila sa akákoľvek vôľa, aby napredoval vpred. Tvrdí to vývojár Mike Hearn, ktorý po rokoch práce odchádza a predáva všetky svoje bitcoiny.
Niektoré experimenty vyjdú, iné nie - a práve to je podľa neho prípad virtuálnej meny. Pôvodne mala vytvoriť slobodný transakčný systém, no údajne je pod kontrolou malej hŕstky ľudí. Nech sú žiadosti po zmene zo strany komunity akokoľvek dôležité a opodstatnené, narazia na bariéru.
Príkladom je kapacita transakčného systému. Keď v lete prebehol útok na systém, ktorý ho zahltil požiadavkami, ukázalo sa, že distribuovaná architektúra nedokáže spracovať viac ako 700 kilobajtov požiadaviek za sekundu.
Podľa magazínu Mashable to zodpovedá približne trom prevodom, ktoré možno každú sekundu uskutočniť.
Na rozdiel od peňaženiek, v ktorých sú bitcoiny uložené, zmeny môžu uskutočňovať iba uzly, ktoré sa dolovaniu bitcoinov venujú.
Polovicu z nich má pod palcom Čína, čo úplne nabúrava model distribuovanej siete. Ak je polovička pod kontrolou jedného štátu, nie je to už architektúra, ktorá by bola nezávislá. Akákoľvek snaha o zmeny však naráža na nevôľu. Rast bitcoinu a jeho popularity preto v priebehu rokov úplne narušil jeho integritu.
O algoritmoch rozhoduje podľa Hearna päť ľudí, ktorí sa nevedia na smerovaní dohodnúť. Kým dvaja sú za to, aby sa architektúra zmenila, traja sú proti.
Hearn poukazuje na silnú cenzúru vo vývojárskych diskusných fórach, ale aj na hackerské útoky.
Uvádza, že v zákulisí vzniká situácia, keď už bitcoin vôbec nie je distribuovaný, slobodný a moderný. Akýkoľvek pokus o inovácie naráža na odpor, kľúčoví hráči vzájomne nechcú komunikovať a projekt ako celok úplne prestal napredovať.