1. Polárny život
Na Sibíri našli pozostatky mamuta, ktorého zabili zbraňami. Nešlo by o nič výnimočné, keby tieto nálezy nemali 45-tísíc rokov. Naznačujú totiž, že Homo sapiens sa dokázal prispôsobiť na život v arktickom prostredí o 10-tisíc rokov skôr, ako si vedci dosiaľ mysleli.
Čítajte viac na New Scientist.
2. Prelomí tabu?
Genetická úprava ľudského embrya je vo vedeckých kruhoch zatiaľ tabu. Kathy Niakanová dúfa, že jej tím bude prvý, ktorému vo Veľkej Británii takýto výskum schvália. Tvrdí, že by nám pomohol lepšie porozumieť prvým momentom života.
3. Nedokázateľné teórie
Teória strún prepája zatiaľ nezlúčiteľnú kvantovú mechaniku s Einsteinovou všeobecnou teóriou relativity. Nikomu sa ju však ešte nepodarilo experimentálne potvrdiť. Ako môžu vedci veriť hypotézam, ktoré nevedia dokázať?
4. Výmena súkromia
Pre mnohých je najväčšou nevýhodou internetu obava z narušenia súkromia. Ľudia, ktorí si prelepujú webkameru, môžu, napríklad, tvrdiť, že si nikdy nemôžete byť istí, či vás náhodou niekto nesleduje.
Štúdia Pew Research Centre však ukazuje prípady, keď bývajú ľudia ochotní dobrovoľne pristúpiť na istú mieru straty súkromia.
5. Ovládnutie galaxie
Tretí stupeň na Karadašovovej škále predpovedá civilizáciu, ktorá dokáže využiť dostupnú energiu z celej svojej galaxie. Ľudstvo zatiaľ nedokáže naplno využiť ani zdroje našej planéty. Na kolonizáciu Mliečnej cesty by sme však potrebovali prekonať viacero prekážok.
Čítajte viac na Scientific American.