BRATISLAVA. Skrýva sa pod ľadovou pokrývkou, je napojený na podľadovcové jazero a obrovský Grand Canyon je oproti nemu trpaslík.
Nové satelitné snímky naznačujú, že najväčší kaňon na svete sa nachádza v málo preskúmanej oblasti Antarktídy, ktorú pre nízky počet vykonaných meraní vedci označujú aj ako "Pól nevedomosti". Vedci z Univerzity v Durhame svoj výskum uverejnili v žurnáli Geology.
Najväčší na svete
Novoobjavený kaňon je uložený pod kilometrovými vrstvami ľadu vo východnom regióne kontinentu, nazývanom Zem princeznej Alžbety - jedna z najmenej preskúmaných oblastí Antarktídy.
Vedci sa domnievajú, že kaňon vznikol pôsobením tečúcej vody. Buď v čase, keď na Antarktíde nebola žiadna ľadová pokrývka, alebo vplyvom vodnej erózie už pod ľadovým povrchom.
Dosiaľ neznámy kaňonový systém je zrejme dlhší ako tisíc kilometrov a na niektorých miestach môže dosahovať hĺbku viac ako kilometer. Podobnú hĺbku má aj americký Grand Canyon, ktorý však meria "len" 446 kilometrov.
Kaňon je napojený aj na podľadovcové jazero s rozlohou až 1250 štvorcových kilometrov. "Je prekvapujúce, že tak obrovské zemské črty tak dlho neodhalili," povedal v tlačovej správe vedúci výskumu Stewart Jamieson.
Menej známa ako Mars
Kaňon a jazero objavili pomocou radarových dát. Radar totiž dokáže vidieť cez ľadové vrstvy až k skalnatému podložiu.
Svoje zistenia však s určitosťou potvrdia až po ďalších rádiových prieskumoch, ktoré v súčasnosti v oblasti vykonávajú vedci z USA, Veľkej Británie, Austrálie aj Číny. Ich výsledky oznámia neskôr v roku 2016, informuje BBC.
Čo sa ukrýva pod ľadovou plochou Antarktídy vedcom pomôže pochopiť aj to, ako bude ľad v tejto oblasti reagovať na otepľovanie Zeme.
"Napriek tomu, že je táto oblasť väčšia ako Veľká Británia, vieme veľmi málo o jej povrchu, ktorý sa skrýva pod ľadom. V skutočnosti je nám povrch Antarktídy menej známy ako povrch Marsu. Ak sa nám podarí získať lepšie vedomosti o pochovanej krajine, budeme vedieť lepšie pochopiť, ako bude ľadový príkrov reagovať na zmeny klímy," povedal Jamieson.