GAINESVILLE, BRATISLAVA. Legendy hovoria, že v 18. storočí začal istý admirál Britského námorníctva nalievať svojej posádke namiesto rumu grog. Rum rozriedil vodou a pridal limetky a hnedý cukor. Námorníci tak bývali menej opití a vitamín C z limetiek ich pomáhal chrániť pred skorbutom.
O tri storočia neskôr sa vedcom z Floridskej univerzity podarilo genetickými úpravami pridať limetkám ďalšiu liečivú vlastnosť a zmeniť farbu ich dužiny.
Výskumníci do nich pridali gény z červeného hrozna a červených pomarančov. Výsledkom sú limetky, ktoré bývajú zvonka zelené, no vo vnútri fialové. Nové gény zmenili aj farbu koreňov a listov.
Upravené limetky zároveň získali proteín, ktorý umožňuje vytvárať antokyany - molekuly, ktoré dávajú červenému hroznu a čučoriedkam ich typické zafarbenie. Antokyany sú podľa portálu Popular Science účinné antioxidanty, ktoré znižujú pravdepodobnosť rakoviny, obezity, srdcových porúch a cukrovky.
Podľa tlačového vyhlásenia univerzity sú limetky iba prvým krokom k pestovaniu červených pomarančov na Floride. Citrusový priemysel je v tomto štáte populárny, no ohrozujú ho šíriace sa choroby.
Na červené pomaranče má však Florida príliš teplú a vlhkú klímu, preto by geneticky upravené a voči chorobám odolnejšie ovocie mohlo zachrániť úrodu citrusových pestovateľov.
Pre ostatných ponúkajú genetici dobrú výhovorku, prečo si na bare dopriať "liečivé" Cuba Libre alebo aspoň zaujímavo zafarbený lokálny koktejl - borovičku s limetkami a sódou.
