REDMOND, BRATISLAVA. Na špehovanie vládnych agentúr bude svojich používateľov upozorňovať už aj Microsoft. Urobí tak v rámci celého portfólia svojich služieb, pri ktorých zistí pokusy o neschválený prístup.
Rozhodnutie prichádza krátko po tom, čo firma čelila nepríjemným otázkam v súvislosti s hackerskou kampaňou, ktorú odhalili v roku 2011. Čína vtedy narušila súkromie používateľských účtov lídrov tibetskej a ujgurijskej menšiny v krajine, aby získala informácie pre svoje politické ciele.
Hoci Microsoft podľa agentúry Reuters o týchto aktivitách vedel, ohrozených používateľov o nich neinformoval. Technologické firmy v posledných mesiacoch menia svoje prevádzkové pravidlá a v rámci transparentnosti poskytovania služieb pridávajú upozornenia, ktoré majú vystríhať používateľov pred podobnými hrozbami.
Facebook, Twitter a Yahoo ohlásili, že sú medzi firmami, ktoré o podobnom rozhodnutí informovali nedávno. Vo všetkých prípadoch sa tak stane iba vtedy, ak budú technologické firmy presvedčené, že ide o vládne aktivity, ktoré narúšajú etické pravidlá.
Utajené zostávajú naďalej legálne dopyty, pri ktorých sa firmy podrobujú pri vydávaní informácií súdnym rozhodnutiam. Pri nich informujú pravidelne iba o početnosti a charaktere v rámci štatistických zostáv transparentnosti.