R odený Dublinčan Oscar Wilde konštatoval, že konverzácia o počasí je posledným útočiskom ľudí bez fantázie, zatiaľ čo Američan Bill Bryson sa posťažoval, že najcharakteristickejšie na britských rozhovoroch o počasí je, že sa len ťažko dajú nejako charakterizovať.
Obaja sa mýlili.
Môže za to (aj) Golfský prúd
S miernou dávkou preháňania by sme mohli obyvateľov Veľkej Británie označiť za ľudí, ktorí buď práve hovoria o počasí, alebo o počasí práve dohovorili, alebo sa na taký rozhovor chystajú.
Svedčí o tom nedávny prieskum, podľa ktorého až 94 percent Britov v uplynulých šiestich hodinách rozoberalo aktuálny stav počasia, zatiaľ čo 38 percent respondentov sa zaoberalo počasím počas uplynulej hodiny.
Podľa webovej stránky BBC Future je jednou z hlavných príčin častých rozhovorov o počasí zvláštna britská klíma, ktorá vytvára podmienky na veľmi nestále počasie.
Zemepisná pozícia Veľkej Británie v Atlantiku a smer oceánskych vetrov podporujú zrod častých búrok, ktoré vznikajú vyrovnávaním teplotných rozdielov medzi rovníkom a pólom. Pretože Britániu tvoria ostrovy, nad pevninou sa zhromažďuje viac vlhkosti.
„Voda v atmosfére znamená, že počasie je obzvlášť nepredvídateľné,“ povedal meteorológ Douglas Parker z University of Leeds.
Netreba zabúdať ani na zásadný vplyv Golfského prúdu. Práve ten Britom umožňuje žiť v oveľa miernejšej klíme, než by si „zaslúžili“ podľa zemepisnej polohy krajiny. Niektoré nejasné správy o náznakoch spomaľovania Golfského prúdu, ktoré sa v minulosti zjavili, preto nepochybne rozšírili spektrum rozhovorov o klíme.

Stále sa niečo deje
Toľko rôznych klimatických faktorov pokope znamená len jedno: obyvatelia Britských ostrovov často ani len netušia, čo môžu od počasia očakávať.
Napadne azda v lete sneh? Alebo treba na jeseň vybrať zo skrine košeľu s krátkymi rukávmi?