S kúsme si predstaviť, že máme stroj času a vydajme sa na cestu do obdobia eocénu.
Ručička časomeru sa práve zastavila, nachádzame sa 47 miliónov rokov pred naším letopočtom na území dnešného Nemecka. Ale asi by nikto neuhádol, že sme v Európe. V tomto období tvorí náš kontinent sústava ostrovov, pokrytých bujnou vegetáciou s veľkými oblasťami barinatých lesov. Vládne tu paratropická klíma a o pralesy nie je núdza.
Nachádzame sa v období 18 miliónov rokov po vymretí dinosaurov. V období, keď mnohé skupiny cicavcov zažívajú svoj prvý veľký rozmach, tzv. radiáciu a po veľkom vymieraní na konci kriedy obsadzujú uvoľnené ekologické niky.

Naším plánom je preskúmať jeden takýto prales v blízkosti dnešného Frankfurtu. Práve tu sa totiž nachádza jedno zaujímavé jazero. Jeho vznik súvisel s obnovením aktivity starých tektonických zón v tejto oblasti, čo malo za následok rozsiahlu sopečnú činnosť.
Práve tá po sebe zanechala kráter, ktorý bol následne vyplnený vodou a stal sa javiskom nášho príbehu. Jazero malo vzhľadom na svoje rozmery neuveriteľnú hĺbku, až 500 metrov. Práve táto hĺbka a izolácia jazera od povrchových tokov mala za následok vertikálnu zonáciu jeho vôd.
Vplyvom rozkladu odumretých organizmov v blízkosti dna, najmä rias, sa v tejto časti odčerpával kyslík. Tým sa vytvorila tzv. anoxická zóna, ktorá sa stala jedovatou pascou pre organizmy, ale zároveň ich dokonale ochránila pred rozkladom.
Zvieratá, ktoré dnes z tejto lokality máme možnosť študovať, majú mnohokrát zachované i mäkké časti tiel, odtlačky peria a niekedy je dokonca možné študovať i obsah ich žalúdka.
Unikátne druhy hmyzu
Hmyz má dokonca zachované pôvodné sfarbenie.
Úžas musí zaplaviť každého človeka pri uvedomení si veku, ktorý nás delí od tohto navždy strateného sveta. Anoxické prostredie však nie je jediná vec, ktorá tu striehla na pradávnych obyvateľov.
Pravidelné podpovrchové posuny ohrozovali jazero a priľahlý ekosystém uvoľnením veľkého množstva plynov (napr. oxidu uhličitého a sírovodíka).
To malo za následok smrť pre všetko živé, čo sa dostalo do nebezpečnej blízkosti jedovatého oparu. Z tohto dôvodu je táto lokalita často nazývaná i praveké Pompeje.
Vitajte v eocénnom pralese – obyvatelia sa predstavujú
Konečne sa nám podarilo dostať do messelského pralesa, kde sme obklopení množstvom subtropických a tropických rastlín, vrátane paliem a lián.