CAMBRIDGE, BRATISLAVA. Majú kamery, laserové radary a senzory, ktoré merajú vzdialenosti prekážok v ceste. Hoci samojazdiace automobily pracujú s veľkou presnosťou, chýba im to najhlavnejšie. Schopnosť pochopiť svet okolo seba.
V budúcnosti by sa to mohlo vďaka výskumu vedcov z Cambridge University zmeniť. Pracujú na systéme, ktorý analyzuje informácie z kamier a senzorov tak, aby bolo možné pomenovať prvky nasnímanej scény.
Detailná analýza obrazu podľa magazínu Tech Insider delí plochu na fragmenty, z ktorých každý získava vecnú popisku. Algoritmy rozoznávajú stromy, kríky, spadnuté kmene, lavičky, či zvieratá, takže hravo odlíšia dopravné značenie nastriekané na ceste od asfaltových záplat podobného tvaru. Všímajú si kopce, reliéfy terénu, a vyhodnocujú aj meniaci sa sklon jazdy.
Algoritmy, ktoré stavajú na umelej inteligencii sa snažia vtesnať rozoznaný svet do tabuliek a pravidiel, vďaka ktorým by sa palubné počítače mali rozhodovať pri riadení vozidla vecnejšie a praktickejšie.
Kým terajšie automobily vyhodnocujú svet v tesnom dosahu svojich senzorov, múdre autá budú brať do úvahy aj veci, ktoré vidia v ďalekom popredí. Pochopia aj bez mapy, že vstúpili na horskú serpentínu aby prispôsobili jazdu charakteru vozovky, alebo včas zaregistrujú, že sa blížia k čerstvej dopravnej zápche, aby ju obišli bočnými cestičkami.