SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Veľké firmy a poskytovatelia internetových služieb mohli byť cieľom špehovania aj napriek tomu, že svoje siete vybavili výkonným hardvérom na ich zabezpečenie. Ten od roku 2012 obsahoval prístup pre utajené špehovanie.
Kód, ktorý vzdialený prístup umožňoval, objavila vo svojom operačnom systéme ScreenOS firma Juniper Networks. Tá vyrába výkonné firewally a smerovače, ktoré majú v niektorých krajinách sveta podobnú popularitu ako Cisco u nás.
Zadné vrátka objavili pri inventarizácii kódu priamo vo firme, ako sa do neho dostali nie je známe. Umožňovali vzdialený prístup k zariadeniam bez znalosti prístupových údajov, ale aj odšifrovanie komunikácie VPN spojení. Všetko bez toho, aby bolo možné podozrivé aktivity zachytiť alebo spozorovať.
Hoci niektoré zo spojení mohli byť podľa BBC zapisované, administrátorské práva umožňovali ich zmazanie z výlistu. Či vládne agentúry tento prístup využívali alebo nie, v tejto chvíli nie je zrejmé. Firme sa nepodarilo vypátrať ani spôsob, akým sa spomínaná časť kódu do operačného systému dostala.
K dispozícii je aktualizácia, ktorá má špehovaniu zabrániť. Zdá sa, že podobnú kontrolu kódov spravia aj iné technologické firmy, aby odhalili prípadné tajomstvá, ktoré ich softvéry nesú v sebe.