1. Opičí kráľ
Čína vypustila na obežnú dráhu opičieho kráľa. Sonda s prezývkou Wukong (meno bojovníka z čínskeho románu zo 16. storočia) je prvou z piatich misií nového vesmírneho programu krajiny.
Jej cieľ napovedá aj oficiálny názov DAMPE (Dark Matter Particle Explorer). Z pozemskej orbity sa bude snažiť zachytiť stopy po časticiach s vysokou energiou a gamma lúčoch, ktoré by mohli odhaliť záhadnú tmavú hmotu.
Čítajte viac na Scientific American.
2. Penicilín by dnes nepublikovali
Ekonóm Chris Blattman poslal na začiatku roka svoju štúdiu jednému z najprestížnejších ekonomických žurnálov. Ako odpoveď dostal tridsať strán poznámok od odborných recenzentov. Trvalo mu tri mesiace, kým sa ku všetkým vyjadril.
Komplikácie odkazujú na zložitý proces, cez ktorý by dnes neprešli ani pozorovania Alexandra Flemminga, ktoré prispeli k objavu penicilínu.
3. Vulgárna slovná zásoba
Vulgarizmy bývajú v spoločnosti odsudzované ako prejav nižšieho vzdelania či obmedzených jazykových schopností. Napriek tomu, že do slušnej komunikácie nepatria, používajú ich bežne aj študovaní a rešpektovaní ľudia.
Nová štúdia naznačuje, že vulgárni ľudia majú často lepšiu slovnú zásobu a vedia s jazykom narábať plynulejšie.
4. Pomalé vyschnutie
Klimatické zmeny so sebou prinášajú predpovede o neustále ničivejších prírodných katastrofách. Zemetrasenia, silné búrky, tsunami a záplavy sa skloňujú ako časté ohrozenia ľudstva a zdrojov potravy. Najpravdepodobnejším však bude pomalý zabijak - sucho.
5. Prehľad prehľadov
Koniec roka je už tradične obdobie bilancovania a hodnotenia uplynulého roka. Magazín Nature prináša prehľad najpopulárnejších štúdií na sociálnych sieťach aj dvadsiatku najlepších vedeckých kníh. Portál Gizmodo zasa ukazuje najpreceňovanejšie vedecké objavy a Tech Crunch predstavuje súčasnú situáciu v oblasti robotiky. Naším favoritom je však tento kvíz magazínu Science.