DETROIT, BRATISLAVA. Skúseným mamičkám stačí jediný prísny pohľad na svoje deti a okamžite vedia odhaliť klamstvo. Ak sú však putá menej mocné, zvyčajne tápame a nedokážeme odlíšiť pravdu od lži. Nový počítačový systém to skúša s veľkou úspešnosťou.
Na projekte pracujú akademici z Michiganskej univerzity. Vyvíjajú algoritmy, ktoré sa pokúšajú z kamerového záznamu vyčítať gestá ľudí, aby podľa ich charakteru, súslednosti a početnosti vyslovili podozrenie na lož.
Kým ľudia majú schopnosť odhaliť nepravdu so šancou 1:1, expertný počítačový systém je úspešnejší. Jeho skóre je 3:1. Využíva pri tom kamerový systém, ktorý dokáže zachytiť viac detailov ako ľudské oko. Vďaka infračervenému záznamu dokáže vyhodnocovať bez dotyku frekvenciu dýchania, tep srdca i intenzitu potenia.
Výskum, ktorý robí z počítača precízneho pozorovateľa však neprebieha iba v laboratórnych podmienkach s figurantmi, ktorí zapierajú, že sa v súkromí z času na čas povŕtajú v nose. Počítačovým systémom podľa magazínu Engadget analyzujú svedectvá na skutočných súdnych sporoch, pri ktorých svoje výsledky konfrontujú neskôr s dôkazmi.
Metóda je účinná a vedci stále pracujú na jej spresňovaní. Človek odhalí uhýbavý pohľad, začervenanie v tvári či vyhýbanie sa odpovedi. Počítačový systém však dokáže zrátavať aj tie najjemnejšie prejavy, ktoré nám v záplave informácií unikajú.