WASHINGTON, BRATISLAVA. V polovici decembra 2010 Bratislava zápasila so záľahami snehu. Letiská na východnom pobreží Spojených štátov pred Vianocami kvôli snehu rušili lety a vo Frankfurte sa v cestovnom chaose strácala batožina.
Zima na prelome rokov 2010 a 2011 totiž znamenala dosiaľ posledné obdobie, keď sa objavil úkaz známy ako La Niña a zasiahol v plnej sile.
Tento meteorologický fenomén je opakom známeho 'chlapčeka' El Niño a znamená niekoľkomesačný pokles teplôt pod priemernú úroveň. Teraz však budú zimné teploty koncom týždňa dosahovať až desať stupňov a tohtoročné El Niño bude pravdepodobne druhé najsilnejšie v dejinách.
Arktída, navyše, stráca ľad rekordnou rýchlosťou. Hovorí to aspoň správa amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA), na ktorej spolupracovalo 72 vedcov z jedenástich krajín. Teplotné zmeny na celom svete ukazujú, že nedávny klimatický summit v Paríži mal zmysel.
Ľad z chladničky
Rok 2015 zlomil v najsevernejšej časti Zeme hneď niekoľko rekordov. Priemerná ročná teplota vzduchu nad pevninskou časťou Arktídy od jesene minulého roku do jesene 2015 prekročila normálnu úroveň o 1,3 stupňa, čo je najviac od začiatku pozorovaní v roku 1900.
V rozsiahlych oblastiach zaznamenali dokonca nárast teplôt až o tri stupne nad priemerom.