BRATISLAVA. Stačí kvapka krvi, jedna hodina a vedci budú vedieť vo vzorke odhaliť prítomnosť parazitov, vírusov či rôznych baktérií. Kedysi by to znelo ako sci-fi, ale vďaka vedcom zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Zürichu sa to stáva realitou.
Skupina vedcov vedená Raffaelom Mezzengom nedávno publikovala vedeckú prácu v žurnáli Advanced Functional Materials, v ktorej predstavila nový rýchly krvný test. Dokáže do jednej hodiny zistiť prítomnosť parazitov malárie, vírusov ako HIV či Ebola, rôznych druhov baktérií alebo biomarkerov ako glukóza a cholesterol.
Kvapku krvi umiestnia vedci na špeciálnu nosnú látku a po pár minútach vložia sklíčko so vzorkou na špeciálne zariadenie, ktoré vylučuje polarizačné žiarenie. Sklíčko prikryjú viečkom s druhým polarizačným filtrom, ktorý blokuje svetlo z nepotrebných materiálov.
Ak je cez polarizačný filter vidieť svetlo, vedci môžu vykonať pozitívnu diagnózu a dostanú bezprostredný výsledok. Podľa intenzity svetla môžu určiť aj množstvo patogénu, baktérií a vírusu v krvi.
Nová zisťovacia metóda je nielen rýchlejšia, ale aj omnoho lacnejšia ako iné doteraz existujúce metódy. Polarizačné zariadenie stojí len 20 švajčiarskych frankov, čo je 18,55 eur.
