BRATISLAVA. Tajomnú Planétu X kdesi v diaľkach našej slnečnej sústavy hľadáme už stáročia. Napriek prvému dojmu, nebol to až taký zlý nápad.
Pátranie po veľkom planetárnom objekte za Uránom viedlo v roku 1846 k objavu planéty Neptún, podobné pátranie za Neptúnom zase v roku 1930 k objavu Pluta. A len pred nikoľkými rokmi naše skúmanie vesmíru za Plutom viedlo k nálezom ohromného množstva veľkých objektov – až Pluto napokon prišlo o svoje postavenie deviatej planéty slnečnej sústavy.
Teraz však rôzne vedecké tímy poslali do odborného magazínu Astronomy & Astrophysics štúdie, ktoré hovoria, že možno narazili na dvoch možných kandidátov na čosi ako Planétu X. Svoje výsledky zverejnili aj na odbornom serveri arXiv.
Čo to môže byť?
Oba tímy narazili v dátach z rádioteleskopu ALMA na anomálie, ktoré nevedia poriadne vysvetliť.
Jedna sa objavila neďaleko hviezdy W Aquilae v súhvezdí Orol a astronómovia ju začali prezývať Gná, po severskom bohovi a poslovi správ. Druhá anomália sa vyskytla pri Alfe Centauri.
Výskumníci si podľa magazínu Scientific American najskôr mysleli, že to je žiarenie zo vzdialených galaxií. No keď po niekoľkých mesiacoch znovu prechádzali údaje z rádioteleskopov, drobné bodové zdroje sa pohli - vzhľadom na hviezdy v pozadí.