1. Sledujme viac signálov
Obmedziť globálne otepľovanie na dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím je méta, ktorá sa v súvislosti so záchranou našej planéty skloňuje už takmer desať rokov.
Existujú však aj lepšie spôsoby, ako merať vplyv ľudí na klímu Zeme. Vedci navrhujú sledovať viaceré signály planéty, ktoré lepšie odzrkadľujú vedecké porozumenie klimatickým zmenám.
2. Ponožky z moču
Energia z moču nie je novinka. Podarilo sa ňou spojazdniť mobil, papierový vysielač aj robotické srdce z 3D tlačiarne. Vývojári z Veľkej Británie najnovšie pridávajú moč do ponožiek.
Jeden plný mechúr (približne 648 mililitrov) prúdi pri chôdzi k špeciálnym bunkám. Obsahujú baktérie, ktoré dokážu vyrábať elektrinu.
Čítajte viac na New Scientist.
3. Míľnik jadrovej fúzie
Jadrovú fúziu niektorí považujú za neobmedzený, bezpečný a lacný zdroj energie. Súčasný proces jadrovej energie využíva štiepenie atómov, a sprevádzajú ho obavy o bezpečnesť a dlhodobú udržateľnosť.
Naopak, pri jadrovej fúzií je cieľom spájanie atómov, podobne ako to funguje na Slnku. Nemeckí fyzici dosiahli dôležitý míľnik v snahe získať energiu takýmto spôsobom.
4. Vhodné vesmírne štvrte
Aby mohla byť planéta vhodná na život, musí sa nachádzať v obývateľnej zóne svojej hviezdy - nie príliš ďaleko (zima), ani príliš blízko (teplo).
Život nemá dlhodobú perspektívu ani v planetárnych sústavách v strede galaxií. Simulácie vedcov najnovšie odhalili vhodné vesmírne štvrte na život, niektoré dokonca v odľahlých kútoch Mliečnej cesty.
5. Svetelná šou Vatikánu
Dianie vo Vatikáne sa na tech.sme.sk často neobjavuje. Pápež František je však zástancom budovania povedomia o hrozbách klimatickej zmeny, ktoré sú predmetom práve prebiehajúceho klimatického summitu v Paríži.
V utorok tieto rokovania podporil aj svetelnou šou na fasáde Baziliky svätého Petra, ktorá zobrazovala rôznorodé živočíchy a zvuky prírody.
Fotoesej z podujatia zverejnil denník The Guardian, časť z predstavenia si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.