EINDHOVEN, BRATISLAVA. Mohla by to byť revolúcia internetu vecí. Malý senzor, nie väčší ako zápalková hlavička, zbiera informácie a odosiela ich na spracovanie bez toho, aby potreboval batériu alebo anténu.
Vedci z Eindhoven University of Technology majú pred sebou obrovskú výzvu. Podarilo sa im vyvinúť čip, ktorý v sebe skrýva obrovský potenciál. Hoci je drobný a ľahko ho prehliadnete, nepretržite meria teplotu, aby dáta odovzdal centrále, ktorá je od neho vzdialená na necelé tri centimetre.
Hoci váži menej ako dva miligramy a nemá žiadnu anténu ani batériu, funguje. Energiu preberá z rádiových signálov, ktoré sa šíria v jeho blízkosti. Náklady na výrobu sú na úrovni centov, ambície sú veľké.
Vývojári sú podľa BBC presvedčení o tom, že technológia môže fungovať až do vzdialenosti piatich metrov. Potrebujú však vyladiť viacero detailov. Už teraz hovoria o tom, že senzory budú vedieť merať nielen teplotu, ale aj iné veličiny – intenzitu osvetlenia, hlučnosť či iné parametre, vďaka ktorými by sa mohli stať dôležitou súčasťou internetu vecí.
Či ide o zabezpečovacie systémy, riadenie budov, sledovanie dejov v prírode alebo služby farmárom, nové čipy by mohli vniesť presné meranie, vedu a internet tam, kde doposiaľ boli iba okrajovou záležitosťou.
Agentúra Gartner odhaduje, že do roku 2016 bude na svete miliarda múdrych zariadení, ktoré budú prepojené dohromady, v tomto segmente sa dejú veľké zmeny, všetko napreduje.