LONDÝN, BRATISLAVA. Ich hlavným poslaním je udržať spojenie. Či však ide o telefonovanie alebo esemeskovanie, staré mobily výrazne predstihujú možnosti moderných smartfónov. Vyplýva to zo štúdie, ktorú uskutočnil britský regulátor Ofcom.
Zaplatíte 600 eur za niektorý z najmodernejších smartfónov a tešíte sa z jeho výnimočného vzhľadu, húževnatých materiálov, výkonných čipov a nových technológií. Ak ho však vytiahnete za humnami pod lesom z vrecka, zistíte že ste bez spojenia.
Starý mobil zo zásuvky však funguje bezchybne aj hlboko v lone prírody. Jeho telo je z plastu a má zabudovanú vysielačku, ktorá si vystačí s desatinovou silou signálu. Všetko v rámci 2G siete, ktorá je štandardom okrajových zón pokrytia.
Regulátor pri svojej štúdii vzal staré vyradené mobily a porovnával ich s novými zariadeniami firmy Apple a Samsung. Hodnotil ich použiteľnosť pri rôznej intenzite signálu, pričom preveroval technológiu sietí druhej, tretej a štvrtej generácie.
Na malej vzorke – ktorú podľa denníka The Telegraph nechcel bližšie špecifikovať – zistil, že rozdiely sú priam priepastné. Nové smartfóny vinou kovových rámov, sklených plášťov a odľahčenej elektronike pri slabej intenzite signálu nefungujú. Nejeden z nich potrebuje 7 či 10-násobne silnejší signál, ako ktorákoľvek zo zaprášených stariniek.
Štúdia prebehla v čase, keď sa Británia snaží zlepšiť dostupnosť spojenia v odľahlejších častiach krajiny. Porovnávanie modelov bolo súčasťou hľadania stratégie, aby sa rýchly internet a kvalitné spojenie dostali i tam, kde sú dostupné iba v obmedzenej podobe.