TOKIO, BRATISLAVA. Môže to byť prelom v ovládaní počítačov a elektroniky. Vo vzduchu sa budú vznášať tlačidlá, posuvné ovládače aj línie, ktoré môžete ovládať prstom - akoby naozaj existovali. A to aj napriek tomu, že ide iba o nehmotné hologramy.
Japonským výskumníkom sa podarilo posunúť priestorové hologramy na novú úroveň. Nie je tomu dávno, čo každý pokus o dotyk končil popálenou pokožkou. Nová technológia však prináša pocity, ktoré by mnohí porovnali k dotyku k hrubým zrnkám piesku či brúsnemu papieru.
Laser, ktorý v priestore vykresľuje obrazce, sa stal pre pokožku neškodný. V spolupráci so senzormi však dokáže viac.
Vystihne moment, keď sa hologramu dotkne prst a vykoná potrebnú akciu. Kliknete na kolískové tlačidlo a ono sa preklopí. Dotknete sa štvorčeka a objaví sa v ňom fajočka. Potiahnete čiaru a ona mení svoj tvar.
Hoci to podľa magazínu Business Insider vyzerá ako zo sci-fi filmu, v skutočnosti ide o vedecký projekt s potenciálom do budúcnosti. Pulzujúci laser vytvára krátke záblesky svetla, pri ktorých vo vzduchu vzniká plazma. Práve tá vytvára spätnú väzbu pre dotyk, kým oko vidí iba svetlo samotné.
Dnes je to možno výstrelok výskumu, ak však budeme chcieť v budúcnosti zložiť z hláv helmy a okuliare virtuálnej reality, budeme očakávať, že v priestore pred nami dôverne známe prvky chýbať nebudú.