SME

Nie je to myš. Ale aký hraboš žije iba v Západných Karpatoch?

Pre mnohých ľudí je to jednoducho myš, pre niektorých veľká myš. A pritom sa úplne mýlia.

(Zdroj: WIKIMEDIA/CC)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

P re hraboša je charakteristické troj- až štvorročné rýchle rozmnožovanie a potom sa masovo premnoží. Premnoženiu pomáha aj to, že môže žiť na malom priestore a v jednom hniezde žijú tri až štyri generácie.

Hraboš patrí v živočíšnej ríši medzi hlodavce. V súčasnosti je známych 60 až 70 druhov hrabošov zaraďovaných do rodu Microtus. Aj na Slovensku žije viacero druhov hrabošov, zväčša sa však líšia len vonkajšími znakmi. Druhové meno naznačuje lokalitu ich výskytu – tatranský, močiarny, poľný... Najrozšírenejším u nás je hraboš poľný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý raz som sa s ním stretol ako malý chlapec na poli. Otec nahadzoval v čase žatvy snopy obilia uložené v hromádke a keď bral vidlami poslednú viazanicu zo zeme, rozpŕchlo sa niekoľko hrabošov, ktoré sa hostili na pšeničných kláskoch.

Malý, ale nenásytný

Hraboš poľný je typickým obyvateľom polí a trávnatých lokalít. Svojou veľkosťou sa radí k menším druhom čeľade hrabošovitých. Dorastá do veľkostí 8 až 13 cm, pričom jeho priemerná hmotnosť je 20 g, výnimočne dosahuje až 50 g.

Telo má zavalité, srsť na chrbte je hnedosivá, na bruchu belavá. Uši má široké a krátke, takmer skryté v srsti. Na vnútornej strane sú po obvode zarastené krátkymi chĺpkami. Nohy má krátke, pri pohybe sa mu brucho ťahá po zemi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na predných končatinách má štyri prsty, na zadných päť, pričom zadné chodidlá sú holé. Chvost má krátky, nedosahuje ani polovicu dĺžky tela. Hraboš je vegetarián.

Za potravou vychádza každé dve až tri hodiny. Okrem podzemných častí rastlín sa živí aj tými na povrchu a rád obhrýza semená. Žerie cukrovú repu, zemiaky, koreňovú zeleninu, jahody, kvetinové cibuľky a hľuzy. Veľké škody môže narobiť na trávnikoch a pasienkoch.

Obžiera aj korene ovocných stromov, najmä jabloní. Takisto si pochutí na koreňoch okrasných drevín. V zime pod snehom prstencovito ohrýza kmene starších stromov tesne nad základom kmeňov, čím ich dokáže úplne zničiť. Skrátka, čo sa týka potravy, hraboš vôbec nie je prieberčivý, pretože sa môže živiť približne 200 druhmi pestovaných a divorastúcich rastlín.

A je to celkom riadny papkáč – keď sa hraboše premnožia, čo, žiaľ, nie je niečo výnimočné, na jednom hektári poľa sa môže vyskytnúť 1 000 až 3 000 jedincov, ktoré za mesiac spotrebujú vyše 2 000 kg rastlín a až 400 kg obilia...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Krátky život plný detí

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C44FZ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu