SME

Prečo musia inteligentní mimozemšťania vyzerať ako ľudia

Exotické tvory plné chápadiel či oblaky inteligentných plynov? Inteligentní mimozemšťania sa zrejme nebudú od ľudí radikálne líšiť.

Ak sú prírodné zákony univerzálne, mimozemšťania sa na nás budú podobať. (Zdroj: FOTOLIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

M ohli by žiť na zemi, v oceánoch aj vo vzduchu. Môžu mať nepredstaviteľnú chémiu, tvary, veľkosti, farby aj názory,“ napísal v roku 1995 slávny astronóm a popularizátor vedy Carl Sagan.

„Nemôžeme im nadiktovať, aby nasledovali tú istú cestu, čo viedla k evolúcii ľudí. Môžu existovať iné evolučné dráhy, každá nepravdepodobná, no dokopy vytvoria cestu k inteligencii.“

Pri uvažovaní o nejakých možných mimozemšťanov sa Sagan nechal trochu uniesť. No vo svojej podstate je tá otázka správna a ukrýva jeden z najdôležitejších sporov dnešnej astrobiológie: ak by už nejaký život mimo našej planéty jestvoval, bude vyzerať rovnako ako na Zemi? A budú na konci jeho evolúcie ľuďom podobní cudzinci alebo čosi, čo si ani nedokážeme poriadne predstaviť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci v tom nemajú úplnú zhodu.

Rovnakí alebo iní?

Jeden zo základných predpokladov modernej vedy hovorí, že pravidlá vo vesmíre by mohli byť univerzálne. Prírodné zákony – ak im teda čo i len trochu rozumieme – platia u nás, rovnako ako budú platiť na nejakej vzdialenej exoplanéte či na prípadnom exomesiaci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak by to bola pravda, dôsledok je viac-menej jednoznačný: akýkoľvek život sa bude vyvíjať pri približne rovnakých scenároch. A keďže úspešným príbehom je existencia inteligentného života na našej planéte, práve náš príklad nemusí byť výnimkou, ale rovno pravidlom v celom kozme.

Myslím si, že darwinovská evolúcia sa celkom ľahko predvída.

Simon Conway Morris

Tento trochu arogantný prístup však vo vede naráža na opačnú hypotézu. Na odpor, ktorý hovorí presný opak, prípadne nehovorí nič konkrétne: my totiž ani náhodou nevieme, či pozemský život a ľudia medzi ním nie sú len nejakou anomáliou.

A či život v kozme, vo vesmíre, ktorý je nielen čudnejší, ako si myslíme, ale čudnejší, ako si vôbec dokážeme predstaviť, nemôže byť oveľa bohatší a rôznorodejší.

Človek jednoducho nie je žiadnou mierou všetkých vecí.

„Nič totiž lepšie nedemonštruje nepravdepodobnosť vzniku inteligentného života ako milióny línií na Zemi, ktoré to nedokázali,“ napísal v minulosti pre magazín Scientific American evolučný biológ Ernst Mayr. „Len jeden jediný druh dosiahol inteligenciu potrebnú na to, aby dokázal vytvoriť civilizáciu.“

Podobné riešenia problémov

Podobný pesimizmus sa síce objavuje, no nie je pravidlom. Skôr naopak.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C44FQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu