Žiaci od najlepších vedcov zistili, že vo vesmíre rakety prakticky nepočuť aj že na Slovensku máme pätinu rastlín nepôvodných. Dotkli sa našich 14,000 rokov starých artefaktov aj najmodernejších materiálov Ferrari. Vyčistili 50 ulíc bratislavského kraja a inak pomohli svojím mestám. Naučili sa pracovať v 3-členných tímoch.
27 žiakov finalistov 3, ročníka vzišlo z 2946 účastníkov v prvej poloviny projetku, v školskom roku 2014/2015 a vďaka spolupráci SAV, CVTI a MČ Petržalka (zabezpečili sústredenie aj pre žiakov dokonalé ceny – tablety) sa zúčastnilo sústredenia v Papierničke.
Vďaka bezchybnej logistike Juraja Monsbergera a bezchybej organizácie Veroniky Redechovej mohlo už vyše 10.000 žiakov celého bratislavského kraja nahliadnúť do tajov vedy a jej najvýznamnejších slovenských predstaviteľov. Práce vypracovávali na témy určené lektormi zo SAV a ich hosťami. Víťazi by veľmi radi pokračovali v aktivite aj po skončení ZŠ.
Tento rok podľa spoluautorky projekty Michaely Platznerovej škola začala tradične prednáškou v kinosále DK Zrkadlový háj. “O objavovaní života vo vesmíre a pravdepodobnosti existencie života na Marse siedmakom porozprával Prof. RNDr. Jozef Masarik, DrSc., spoluautor vesmírnych misíí NASA, dekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK”. Spoločne so žiakmi sa zamyslel nad presahom vedy do filozofie. Sme vo vesmíre samy?
Ex-predseda SAV a významný organizátor európskej vedy, Profesor Štefan Luby pripravil rozprávkovú tému o Obrých dôsledkoch trpaslíčej technológie z najmodernejšieho sveta nanotechológií, o veciach, ktoré sú tak malými, že prechádzajú našími telami.
Prabratislavu moderne Profesora Jozefa Bátoru nespoznal nikto z účastníkov. 7.000 ročné viac menej permanentné osídlenie niektorých naších nálezísk vyrazilo dych aj vedúcemu projektu, rovnako ako artefakty na sústredení víťazov v podaní Martina Neumanna, napr. 14,000 rokov ale aj 7,000 rokov staré kamenné sekery z nášho územia.
Opakom sú najmodernejšie materiály Františka Simančíka, spomedzi ktorých tie montované do Ferrari a Audi neboli tými, ktoré žiakov zaujali najviac. 100 účastníkov okamžite chcelo robiť vedu (obr).
Kuriozity zo sveta rastlín vo svete aj u nás vyzdvihol jeden z najvýznamnejších svetových botanikov Profesor Karol Marhold spolu s Pavlom Mereďom. Vedeli ste, že pätina naších rastlín je u nás nepôvodných? A ich počet rastie, dnes je ich 916...
Martin Hajduch nás všetkých vzal do svojej vedeckej kuchyne a čisto vedecky vysvetlil čo vidí na analýzach semien rastlín z Pripiati a Fukushimy. Ako je možné že tam stale rastliny rastú. Žiaci nedýchali a až 57 žiakov vypracovalo projekt. Mnohí neváhali a chceli sa zapojiť do nebezpečného výskumu.
Reakcie pani Riaditeľky ZŠ Nejedlého Leny Kampmillerovej na prvú prednášku mimo Petržalky odkiaľ projekt vzišiel, Miroslava Boču a jeho asistenta? ”Je nám veľkou cťou, že práve naša škola bola vybraná do tohto pilotného projektu, a tak mali naši žiaci možnosť absolvovať netradičné vyučovacie hodiny. A hoci mnohí žiaci spočiatku neverili, že i chémia je veda zábavná, na konci prednášky si každý! z nich chcel aspoň malý pokus vyskúšať.”
Presný čas demonštroval dirigent a špičkový mladý vedec Daniel Nagaj v strhujúcom príbehu. Skúste si vziať kyvadlo a poprechádzať sa s ním. Bude kmitať rýchlejšie, alebo pomalšie ako to s ktorým stojíte?
Ja som oboznámil deti s evolúciou a projektami žiakov stredných škôl (kam sa môžu prepracovať), ktorých berieme aj vďaka Jurajovi Draxlerovi a Ekvádorskej vláde v Auguste za pozornosti BBC do Ekvádora študovať evolúciu hmyzu a svietenia. Vedeli ste, že z čias dinosaurov máme dokonalý záznam 6 významných svetových jantárov? Súčastný hmyz najdokonalejšej organizácie žije aj u nás. Presvedčil nás o tom odborník na včely Jaroslav Klaudiny.
Hosťami SAV a CVTI boli aj Ľubica Pinčíková z Pamiatkového úradu a ochranárka Silvia Halková, ktoré prezentovali UNESCO zo strán prírodných a pamiatkových lokalít svetového dedičstva. Ako pamiatky a lesy zapadajú do celosvetovej štruktúry ochrany? Medzi tisíckou najvýznamejších prírodných miet sveta sú aj naše bukové pralesy, čo neznamená, že sú dôležitejšie ako naše ostatné lesy. Máme šťastie.
A samozrejme, keďže 2015 je UNESCO Medzinárodným rokom svetla, nesmeli chýbať súrodenci Dušan a Alžbeta Chorvátovci a kolegami s Medzinárodného Laserového Centra s fotonikou spojenou s laserovou šou.
Autor: Peter Vršanský / SAV