SME

Budú inteligentní mimozemšťania vyzerať ako ľudia?

Exotické tvory plné chápadiel či oblaky inteligentných plynov? Mimozemšťania sa zrejme nebudú od ľudí radikálne líšiť.

(Zdroj: KOLÁŽ - SME)

„Mohli by žiť na zemi, v oceánoch aj vo vzduchu. Môžu mať nepredstaviteľnú chémiu, tvary, veľkosti, farby aj názory,“ napísal v roku 1995 slávny astronóm a popularizátor vedy Carl Sagan.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nemôžeme im nadiktovať, aby nasledovali tú istú cestu, čo viedla k evolúcii ľudí. Môžu existovať iné evolučné dráhy, každá nepravdepodobná, no dokopy vytvoria cestu k inteligencii.“

Pri uvažovaní o nejakých možných mimozemšťanov sa Sagan nechal trochu uniesť. No vo svojej podstate je tá otázka správna a ukrýva jeden z najdôležitejších sporov dnešnej astrobiológie: ak by už nejaký život mimo našej planéty jestvoval, bude vyzerať rovnako ako na Zemi? A budú na konci jeho evolúcie ľuďom podobní cudzinci alebo čosi, čo si ani nedokážeme poriadne predstaviť?

SkryťVypnúť reklamu

Vedci v tom úplnú zhodu nemajú.

Jeden zo základných predpokladov modernej vedy hovorí, že pravidlá vo vesmíre by mohli byť univerzálne. Prírodné zákony – ak im teda čo i len trochu rozumieme – platia u nás, rovnako ako budú platiť na nejakej vzdialenej exoplanéte či na prípadnom exomesiaci.

Ak by to bola pravda, dôsledok je viac-menej jednoznačný: akýkoľvek život sa bude vyvíjať pri približne rovnakých scenároch. A keďže úspešným príbehom je existencia inteligentného života na našej planéte, práve náš príklad nemusí byť výnimkou, ale rovno pravidlom v celom kozme.

Tento trochu arogantný prístup však vo vede naráža na opačnú hypotézu. Na odpor, ktorý hovorí presný opak, prípadne nehovorí nič konkrétne: my totiž ani náhodou nevieme, či pozemský život a ľudia medzi ním nie sú len nejakou anomáliou. A či život v kozme, vo vesmíre, ktorý je nielen čudnejší ako si myslíme, ale čudnejší ako si vôbec dokážeme predstaviť, nemôže byť oveľa bohatší a rôznorodejší.

SkryťVypnúť reklamu

Človek jednoducho nie je žiadnou mierou všetkých vecí. Ale, ako teda budúci mimozemšťania vyzerať?

Odpoveď a celý článok si môžete prečítať v stredu 2. 12. v špeciálnej prílohe denníka SME.

Nájdete v nej rozhovor s riaditeľom SETI, najväčšie podvody o mimozemšťanoch aj vysvetlenie, prečo cudzie civilizácie stále nepočujeme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu