KÁHIRA, BRATISLAVA. Je jedným z najslávnejších staroegyptských vládcov. V skutočnosti bol faraón Tutanchamón relatívne bezvýznamným panovníkom, no v jeho hrobke objavili jeden z najväčších starovekých pokladov.
Takmer storočie po pôvodnom výskume Howarda Cartera egyptské úrady tvrdia, že v hrobke faraóna z 18. dynastie sa na 90 percent nachádza dosiaľ neobjavený komplex.
Naznačovať to majú japonské radarové skeny a podľa dvojdňového prieskumu by sa neznáme miestnosti mohli nachádzať za stenami s maľbami.
Ďalšie miestnosti
„Z radarových dôkazov jasne vyplýva, akoby hrobka pokračovala," komentuje nové objavy podľa BBC archeológ Nicholas Reeves.
Práve on prišiel v lete s hypotézou, že v Tutanchamónovej hrobke môžu byť ďalšie komory. Nemal však na tieto tvrdenia žiadne jednoznačné dôkazy. Teraz však prvý raz hrobku vedci preskúmali radarom.
„Radarové dáta za severnou stenou sú vcelku jasné. Ak mám pravdu, hrobka pokračuje a končí inou pohrebnou komorou," dodáva Reeves.
Britský archeológ totiž už v lete na portáli Academniu.eu publikoval štúdiu, ktorá hovorila o ďalších miestnostiach v celom komplexe. Myslí si, že Tutanchamónove pozostatky narýchlo umiestnili do komplexu určeného pre niekoho iného. Faraón zomrel ako devätnásťročný, pravdepodobne na následky skoršieho zranenia.
Mohli ho preto uložiť do miestností pôvodne určených pre Nefertiti, kráľovnú a manželku faraóna Achnatona. Práve s jednou z jej dcér sa Tutanchamón oženil.

Je tam aj slávna Nefertiti?
Radarový nález je prvým z väčších priamych dôkazov o dávnom tajomstve. Aj staršie nepriame dôkazy však ukazovali, že hrobka je zvláštna.
Slávna Tutanchamónova pohrebná maska má žensky prepichnuté uši a hlavná os hrobky sa nachádza nakrivo voči hlavnej vstupnej šachte. To bývalo zvyčajné skôr pre hrobky egyptských kráľovien.
Aj preto si Reeves myslí, že v neznámych komnatách leží práve Nefertiti. Odborníci ale zdôrazňujú, že na podobné vyhlásenia je ešte priskoro a všetky odpovede prinesie ďalší výskum.
