1. Obrátená evolúcia
Pod pojmom evolúcia si zväčša predstavíme postupný pokrok alebo vývoj. No v biológií môže ísť aj o vývoj jednoduchých organizmov na komplikované alebo naopak.
Myxozoa je mikroskopický dvanásťbunkový parazit, ktorého príbuzní sú trebárs medúzy a koraly. Je netradičným príkladom obrátenej evolúcie.
2. Prirodzená pikantnosť
Príchuť jedla cítime vďaka jeho chuti (slaná, sladká, horká, kyslá, umami, a zvažuje sa aj mastná) a vďaka nášmu čuchu a trojklannému nervu.
Systém tohto nervu vníma bolesť a podráždenie cez nervové zakončenia, ktoré sú citlivé na dotyk, na teplotu a na bolesť. Ovláda aj to, ako vnímame pikantnosť jedla. Je však tolerancia pálivých jedál vrodená alebo vybudovaná?
Odpoveď nájdete na Popular Science.
3. Rekord kvantovej fyziky
Kvantové previazanie dvoch častíc, pri ktorom pôsobením na jednu ovplyvňujeme aj druhú . nech je kdekoľvek vo vesmíre -, kedysi Albert Einstein opísal ako strašidelné pôsobenie na diaľku.
Vedcom zo Stanfordovej univerzity sa podarilo poslať informáciu medzi dvoma kvantovo previazanými elektrónmi na rekordnú vzdialenosť 1,2 míle (takmer dva kilometre).
Čítajte viac na webe Stanfordovej univerzity.
4. Chlpatá tmavá hmota
Bežná hmota tvorí približne päť percent vesmíru, tmavá hmota asi 27 percent a zvyšok tvorí tmavá energia. Ani tmavú hmotu, ani tmavú energiu sa zatiaľ vedcom nepodarilo objaviť, no tušíme, že existuje.
Tmavú hmotu síce nevidíme, no môžeme pozorvať jej gravitačný vplyv. Štúdia z Astrophysical Journal naznačuje, že gravitačné pole planét môže tmavú hmotu vytvarovať do dlhých vlákien podobným chlpom alebo vlasom. Áno, aj okolo Zeme.
5. Sopečné smetisko
Ak ste niekedy videli video, ako láva zaplaví plechovku jedla, pravdepodobne vám napadlo, že by sme mohli do sopiek hádzať odpadky a odbremeniť tým našu planétu. Našťastie nad tým rozmýšľal aj Anders Holm z Los Angeles, ktorý sa svojom Twitteri spýtal, prečo tak nerobíme.
Jeho otázky sa následne ujal magazín Popular Science a vysvetlil problémy, ktoré by niečo takéto sprevádzali.