PEKING, BRATISLAVA. Na Slovensku užívame antibiotiká dvakrát častejšie ako v Holandsku a o 25 percent častejšie ako v Maďarsku. Hovoria to dáta z minulého roka, ktoré môžete nájsť na stránke Európskeho centra na prevenciu chorôb.
S tým čiastočne súvisí aj oveľa závažnejší objav publikovaný v odbornom magazíne Lancet Infectious Diseases. Čínski vedci totiž narazili na mutáciu známej baktérie, ktorá je odolná voči najsilnejším antibiotikám - a túto rezistenciu dokáže poľahky šíriť medzi ďalšími mikróbmi.
K vzniku mutácie zrejme viedlo práve nadmerné užívanie antibiotík v čínskych chovoch ošípaných.
U ľudí aj zvierat
Na zvláštnu odolnosť známej baktérie Escherichia coli voči najsilnejším antibiotikám prišli vedci pri rutinnej kontrole zvierat.
Vo vzorkách z intenzívneho chovu ošípaných v Šanghaji izolovali špecifický kmeň (SHP45) danej baktérie , ktorý obsahoval gén s označením M CR- 1. Ten spôsoboval odolnosť baktérie voči poslednej plne účinnej skupine antibiotík - takzvaným polymyxínom.
K závažnosti objavu následne prispel aj fakt, že kmeň tejto baktérie objavili výskumníci v okolí mesta Kanton až u 166 z 804 testovaných zvierat, rovnako ako v 78 prípadoch z 523 vzoriek surového mäsa a dokonca aj u šestnástich pacientov liečených v dvoch miestnych nemocniciach.