Víťazom prvého ročníka súťaže sa stal netradičný záber žubrienok ropuchy obyčajnej.
Fotografickú súťaž vyhlásila britská Kráľovská spoločnosť prvýkrát vo svojej dlhej histórii . V spolupráci so žurnálmi Proceedings B a Biology Letters chceli priblížiť vedu širšiemu publiku.
Fotografi z celého sveta mohli súťažiť v troch kategóriách: Správanie zvierat, Ekológia a životné prostredie a Evolučná biológia. Celkovým víťazom sa stal Belgičan Bert Willaert, vyhral tiež v kategóriách Ekológia a životné prostredie.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Fotografiu s názvom Žubrienky nad hlavou odfotil z nezvyčajného uhla - z dna rybníka, akoby z pohľadu malých žubrienok ropuchy obyčajnej. Willaert si myslí, že napriek obyčajnému námetu je fotografia veľmi dôležitá, nielen z vedeckého hľadiska.
"Ak chceme zachovať svet prírody, myslím si, že je obzvlášť dôležité aby sme upozorňovali na krásu týchto obyčajných momentov v našich vlastných štvrtiach, či záhradách," povedal Willaert podľa portálu Live Science.
Žubrienky nad hlavou - Žubrienky mnohých druhov žiab sa rodia vo veľkom počte, len málo z nich sa však dožije dospelosti. Na fotografii sú žubrienky ropuchy obyčajnej odfotené zospodu. (Celkový víťaz a prvé miesto v kategóriách Ekológia a Životné prostredie) (zdroj: Bert Willaert, Belgicko)
Predkovia. Nadradenosť. Ohrozenie. - Fotografia ukazuje silu a moc goríl, jedného z našich najbližších žijúcich príbuzných, ale tiež ukazuje ich zraniteľnosť v dôsledku tlaku, ktorý na ne vyvíjajú ľudia. (Druhé miesto v kategóriách Ekológia a Životné prostredie) (zdroj: Martha M. Robbins, Nemecko)
Karibský mozgový koral - Jednotná kolónia Karibského koralu zobrazuje virtuóznu schopnosť koralov tvoriť širokú škálu rôznych foriem a vzhľadov. (Špeciálna cena žurnálu Proceedings B) (zdroj: Evan D'Alessandro, USA)
Beh na svitaní - Drop hrivnatý začína vždy po období zimných dažďov pôsobivé pytačky. Od úsvitu sa samčeky zhromažďujú na svojich obľúbených miestach, hopkajú a ukazujú perie v celej svojej kráse. (Špeciálne ocenenie žurnálu Biology Letters) (zdroj: José Juan Hernandez Martinez, Španielsko)
Vodoodolná papraď - Rastliny sa vyvinuli s rôznymi komplikovanými štruktúrami na ochranu pred rozmočením listov. Povrch listu vodnej paprade je pokrytý množstvom chĺpkov, ktoré odpudzujú vodu a udržujú listy dokonale suché, aj keď sú vo vode ponorené niekoľko týždňov. (Prvé miesto v kategórii Evolučná biológia) (zdroj: Ulrike Bauer, UK)
Piesok so šupinami - Zmija zakrslá žije iba na púšti Namib. Na svoju korisť číha spod piesku. Mnohé hady sú majstri pretvárky, avšak len málo z nich svoje telo úplne zahrabáva pod piesok. (Druhé miesto v kategórii Evolučná biológia) (zdroj: Fabio Pupino, Taliansko)
Ísť s prúdom: vyhýbanie sa predátorovi - Húf tropických sleďovitých rýb sa synchronizovane vyhýba dospievajúcemu žralokovi čiernohrotému. (Prvé miesto v kategórii Správanie) (zdroj: Claudia Pogoreutz, Nemecko)
Rozbíjanie - Dospelá malpa fúzatá používa na rozlúsknutie palmového orecha kamenný nástroj. Toto správanie je považované za jednu z najzložitejších foriem používania nástroja neľudským druhom. (Druhé miesto v kategórii Správanie) (zdroj: Luca Antonio Marino, Taliansko)
Rybia voš - Argulus, druh vodnej vši, je parazit skvele prispôsobený na život v drsnom podnebí Európy, východnej Ázii a Sibíri. Tam kde sa usídlia robia chaos pre miestnych rybárov. (zdroj: Steve Gschmeissner, UK)
Pavián stratený v myšlienkach - V slnečné dni nie sú paviány príliš aktívne. Keď je slnko najvyššie, väčšina z nich práve odpočíva a vyhrieva sa. (zdroj: Davide Gaglio, Južná Afrika)