BRATISLAVA. Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS si novoročné oslavy spríjemní prvými vesmírnymi kvetmi. Astronaut Kjell Lindgren tento týždeň aktivoval špeciálne vankúšiky so semiačkami, z ktorých vypestujú prvé kozmické cínie.
Kvety vyrastú vďaka systému Veggie. Už v auguste si jeho prostredníctvom mohla posádka laboratória na obežnej dráhe Zeme pochutnať na prvej vesmírnej zelenine.

Cieľom experimentov je zistiť, ako sa živé organizmy správajú vo vesmíre. Vedci sa chcú naučiť, ako kultivovať rastliny počas náročných a dlhých vesmírnych misií - akou môže byť kolonizácia Marsu.
"Čím ďalej pôjdu ľudia od Zeme, tým väčšia bude ich potreba pestovať rastliny na potravu, na recyklovanie atmosféry či z psychologických dôvodov," cituje portál Digital Trends členku vedeckého tímu Veggie Giolu Massaovú.
Kvety síce nemajú veľkú nutričnú hodnotu, sú však náročnejšie na pestovanie a preto majú významný vedecký prínos.
"Pestovanie kvitnúcej plodiny je náročnejšie ako pestovať plod, ktorý sa rozmnožuje vegetatívne. Svetlo aj iné parametre prostredie sú oveľa dôležitejšie," uvádza Massová vo vyhlásení NASA.
Cínie potrebujú červené, modré a zelené LED svetlá, vodu a živiny. Rásť budú šesťdesiat dní, dvakrát dlhšie ako šalát.
Experiment by mohol objasniť, či bude peľ vo vesmíre problematický, aj ako funguje dlhodobé klíčenie. Na rok 2017 majú zase výskumníci naplánované pestovanie paradajok.