BRATISLAVA. Štrnásťročného chlapca tureckého pôvodu odsúdili v máji na dva roky väzenia za aktivity spojené s terorizmom . Na jeho PlayStatione mu totiž našli stiahnutý návod, ako vyrobiť bombu a cez hernú konzolu tiež kontaktoval militantov, ktorí podporujú Islamský štát.
Cez hráčsku sieť konzoly od spoločnosti Sony komunikuje viac ako sto miliónov ľudí. V posledných dňoch sa šírila správa, že aj útočníci z Paríža sa dohadovali pomocou nej.
Omyl magazínu
Článok magazínu Forbes totiž tvrdil, že v byte jedného z útočníkov našli aktuálny model PlayStation 4. Informácia sa však ukázala nepravdivou, reportér zle pospájal fakty. Autor článku sa pre portál Kotaku priznal, že spravil chybu, pretože neporozumel vyjadreniu belgického ministra vnútra Jana Jambona.
"Najťažšia komunikácia medzi takýmito teroristami je na PlayStation 4. Je veľmí náročné pre naše služby - belgické aj medzinárodné - dešifrovať komunikáciu cez PlayStation 4," cituje Jambona portál CNBC.
Belgický minister sa takto vyjadril 10. novembra, tri dni pred útokmi v Paríži a Forbes svoje tvrdenie medzičasom opravil. Prepojenie medzi hernou konzolou a terorizmom bolo v tomto prípade síce zavádzajúce, vo všeobecnosti však nie je úplne bláznivé.
Pravda z internetu
Množstvo používateľov hráčskej siete umožňuje podľa portálu The Verge nenápadnú komunikáciu, ktorá sa stratí v dave. Zároveň platí, že ak spravodajské služby vedia, koho hľadať, sieť nie je veľmi bezpečná a podozriví sa dajú ľahko odhaliť.
Napriek tomu nábor mladých ľudí funguje viac na internete ako v mešitách. "Často stretávam rodičov týchto ľudí a hovoria mi, že od určitého momentu s nimi prestávajú chodiť do mešity. Považujú ich za príliš umiernené a hľadajú svoju pravdu na internete," povedal podľa portálu Politico Jambon.
Verbovanie ale nemusí prebiehať pri hraní hier, teroristi môžu pokojne používať aj iné, bezpečnejšie kanály či aplikácie.