LONDÝN, BRATISLAVA. Je to technológia, ktorá rozprúdila internet a multimédiá. Priniesla multimédiá na cédečká pribalené v časopisoch, oživila mobily aplikáciami a rozprúdila na webe aktívny kontakt s používateľmi.
Spolu s ňou sa však ožili aj reklamy. Od roku 1996 však Flash stíha jedna veľká bezpečnostná chyba za druhou. Vývojári ich neraz museli opravovať až po tom, čo hackeri zneužili slabiny na šírenie škodlivého kódu.
Adobe Flash sa stal bránou, cez ktorú hackeri začali zarábať viac ako kedykoľvek predtým. Problémový bol však podľa BBC aj výkon. Mobily ledva lapali po dychu, nejedny neboli schopné svojim výkonom Flash prevádzkovať.
Za slabší koniec ťahali aj menej výkonné počítače a notebooky. Hoci verejnosť a technologické firmy neustále kritizovali a žiadali Adobe aby problémy poriešil, nestalo sa tak. Flash rástol a rástol bez toho, aby bol efektívny. Firma ho držala pri živote až do chvíle, keď umrie. Bez toho, aby ponúkla náhradu.
Tou sa pomaly ale isto stal štandard HTML5, ktorému pomohlo viacero kľúčových rozhodnutí. Apple odmietol Flash do iPhonov, neskôr začal vzdorovať Google, dokonca aj Mozilla začala blokovať obsah vytvorený vo Flashi. Firma za firmou sa pripájali ďalšie.
Pred dvomi mesiacmi to bola napríklad BBC, ktorá všetok svoj obsah tiež presunula na platformu HTML5 a postupne pribúdajú ďalší veľkí hráči. Otázkou je, dokedy ešte Flash zostane pri živote? Podľa Adobe na tom priveľmi nezáleží. Technológia prežila svoje a hoci má dni zrátané, zostane spomienkou na dobu.