Aj do slovenských kín už prišla snímka Steve Jobs o zakladateľovi Apple. Ak čakáte biografický alebo fakticky korektný pohľad, film vám ho neponúkne. Napriek tomu ide o skvelý zážitok. Ak ale chcete oddeliť fakty od fikcie, vybrali sme najväčšie rozdiely oproti realite.
Scenárista Aaron Sorkin v niekoľkých rozhovoroch priznal, že väčšinu dialógov si vymyslel a dej si tiež prispôsobil. Sorkinov Jobs je totiž filmová postava, ktorá sa síce zakladá na pravde, no je fikciou: niektoré črty musel zvýrazniť (krutosť a arogantnosť), udalosti prispôsobiť a pridal aj vlastné scény, ktoré sa nestali.
Upozorňujeme, že nasledujúci text môže prezradiť niektoré detaily z príbehu.

1. Pri predstavení Macintoshu nedošlo k žiadnym problémom
V prvej scéne filmu rieši trojica Jobs, marketingová riditeľka Hoffmanová a hlavný programátor Andy Hertzfeld nefunkčnosť počítača, ktorý nevie pozdraviť "Hello".
Jobs na tom veľmi trvá, až sa Hertzfeldovi vyhráža. V skutočnosti sa pri predstavení Macu žiaden známy incident neodohral.
2. Tajomstvo zatvoreného systému Macintosha
Počas spomínanej scény vyjde najavo, že Mac je natoľko zatvoreným systémom, že bez pomoci špeciálnych nástrojov počítač nik neotvorí. Marketingovú riaditeľku to prekvapilo, počula to prvýkrát. V skutočnosti o tom vedel každý z Apple, dokonca aj mimo spoločnosti.
3. Známu reklamu 1984 ukázal Jobs
Reklamu inšpirovanú Orwellovou knihou 1984 vo filme uviedol šéf predstavenstva Mike Markkula. V skutočnosti to bol Jobs.