SME

Prečo si k alkoholu radi zapálime cigaretu? Našli vysvetlenie

Nový výskum naznačuje, že príležitostní fajčiari si s nikotínom podporujú príjemné pocity z alkoholu, no zároveň bojujú proti jeho negatívnym účinkom.

Vedci prišli na to, prečo si nefajčiari radi zapália, keď pijú. Vedci prišli na to, prečo si nefajčiari radi zapália, keď pijú. (Zdroj: Flickr/CC)

COLUMBIA, BRATISLAVA. Ste nefajčiarom, no vždy, keď si trochu vypijete, pristihnete sa s cigaretou v ústach?

Vedci zrejme prišli na dôvod, prečo si ľudia k alkoholu radi príležitostne zapália. Môže za to biologická reakcia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V štúdii uverejnenej v októbrovom vydaní časopisu Journal of Neurochemistry sa výskumníci z univerzity v Missouri a lekári z Trumanovej memoriálnej veteránskej nemocnice snažili odhaliť, prečo ľudia užívajú alkohol spolu s nikotínom - napriek tomu, že bývajú nefajčiarmi.

Na skúmanie biologických reakcií, ktoré spôsobujú príležitostné fajčenie v spojení s konzumáciou alkoholu, použili vedci potkanov. Na ich hlavy napojili elektródy, ktoré nahrávali ich spánkové centrum. Potom im podali alkohol a nikotín.

SkryťVypnúť reklamu

Pri skúmaní účinku dvoch najpopulárnejších drog prišli vedci k zaujímavému záveru: stimulačné efekty nikotínu pomáhajú bojovať s ospalosťou, ktorú spôsobuje konzumácia alkoholu, informuje portál Medical Daily.

Podľa skoršieho výskumu, ktorý uverejnil magazín Alcoholism: Clinical and Experimental Research, však nikotín nepomáha bojovať s len únavou. Vedci zistili, že nikotín znásobuje príjemné účinky alkoholu a zvyšuje túžbu ľudí piť viac.

Podľa portálu Medical Daily počet pravidelných fajčiarov klesá, avšak množstvo príležitostných fajčiarov je na vzostupe. Alkohol aj nikotín teda stále zostávajú drogami, ktoré spôsobujú ročne najväčší počet úmrtí. 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ročne umrie na choroby spojené s fajčením šesť miliónov ľudí. V spojení s alkoholom sú to takmer tri milióny.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1111/jnc.13219

DOI: 10.1111/acer.12893

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu