DANVERS, BRATISLAVA. Vo chvíli, keď sa malý dron s kamerou vznesie nad hlavy je jasné, že sa v priebehu desiatok minút bude musieť vrátiť späť na zem. V batériách so sebou unesie len veľmi obmedzené množstvo energie.
To všetko podľa magazínu Digital Trends mení firma CyPhy, ktorá prichádza s novou technológiou. Vďaka nej môžu drony nahradiť strážne veže, či bezpečnostné kamery na stožiaroch, ktorých budovanie je nákladnou záležitosťou. Vybavené Full HD kamerou pre denné a nočné filmovanie môžu strážiť plochu pod sebou zo 150-metrovej výšky.
S pozemnou jednotkou sú spojené lankom, ktoré je tenšie ako káblik od slúchadiel. Zaisťuje napájanie dronu vo vzduchu a slúži ako privátny kanál pre prenos dát, ktoré cestujú obojsmerne 10-megabitovou priepustnosťou, štandardnou ethernet technológiou.
Firma získala od regulátorov licenciu na prevádzku takýchto dronov v komerčných službách a očakáva, že by sa mohli stať dohľadovým nástrojom pre monitorovanie rôznych priestorov. Lietajúci kamerový systém tak bude môcť sledovať objekty, počítať premávku automobilov, rátať chodcov, či dohliadať na bezpečnosť pri spoločenských stretnutiach.
Používanie laniek pre napájanie a komunikáciu zariadení letiacich vzduchom nie je však nevídanou novinkou. Takáto technológia sa aktívne používala aj pri zbraňových systémoch pri navigácii striel. Kým operátor riadil let páčkou zo sedadla obrneného vozidla, strela s odvíjajúcim sa komunikačným lankom smerovala k cieľu.
Môžeme očakávať, že toto riešenie bude pri dronoch úspešné. Hoci vedci neustále avizujú nové technológie akumulátorov s vyššou hustotou, do výroby sa už niekoľko rokov nič prevratné nedostalo.