BRATISLAVA. Výrobky spoločnosti Apple bývajú populárne vďaka dobrému marketingu, obľúbenému dizajnu a povesti bezpečnosti. Ani americké vládne zložky neuspeli v snahe získať prístup k dátam schovaných v iPhonoch a iPadoch.
Operačný systém sa však dá oklamať takzvaným jailbreakom, ktorý umožní inštalovať aj neoverené aplikácie mimo oficiálny App Store. Používatelia si ho inštalujú sami a dobrovoľne - na najnovší iOS už ponúka jailbreak čínsky vývojársky tím Pangu.
Iný tím hackerov teraz zvládol jailbreaknúť najnovší iOS 9.1/9.2b na diaľku a bez povolenia používateľa. Stalo sa tak prvýkrát od iOS 7 a hackeri si môžu nárokovať odmenu milión dolárov.
Reťazec zraniteľností
Súťaž o diaľkový zero-day útok (využitie zatiaľ neznámej zraniteľnosti softvéru) vypísal v septembri technologický startup Zerodium.
Záujemcovia mali čas do konca októbra, v polovici mesiaca boli podľa portálu Motherboard v hre iba dva tímy, ktoré nevedeli prekonať rovnakú prekážku.
Pravidlá totiž vyžadovali, aby útok prišiel cez prehliadače Safari alebo Chrome, prípadne cez textovú či multimediálnu správu. Podľa portálu Gizmodo nestačí v tomto prípade prekonať jednu medzeru v bezpečnosti, ale treba odhaliť celý reťazec neznámych zraniteľností, ktoré umožnia prístup do operačného systému.
Jediný úspešný tím ich nakoniec našiel viacero v prehliadači Chrome aj v samotnom iOS.
"Víťazný tím odovzdal svoje odhalenie iba pár hodín pred uzávierkou," povedal Motherboardu zakladateľ Zerodium Chaouki Bekrar.
Predajú vláde?
Pokusy prelomiť zabezpečenie softvéru nie sú ničím nezvyčajným. Spoločnosti radi zaplatia za pomoc pri odhaľovaní nedostatkov produktov, pretože tak môžu posilniť ochranu a bezpečnosť svojho kódu i používateľov.
Zákazníci startupu Zerodium sú však podľa portálu Wired obrovské korporácie v oblasti obrany, technológie a financií, ako aj vládne inštitúcie, ktoré potrebujú mať špecifickú mieru kyberbezpečnostných schopností.
Bekrarova staršia spoločnosť Vupen predávala bezpečnostné slabiny a útočné nástroje vládam a spojencom NATO.
Zerodium ani teraz neplánuje pomôcť vývojárovi softvéru a spoločnosti Apple zatiaľ spôsob útoku neukáže. Namiesto toho je pravdepodobné, že ho firma predá vládnym agentúram ako sú NSA či CIA.
"Pôvodne sme neplánovali zverejniť nič, ale rozhodli sme sa informovať komunitu o bezpečnosti iOS, ktorá je síce veľmi silná, ale nie je nepremožiteľná," obraňuje Bekrar vo Wired.