Nikto už nevie, v ktorej krajine odpálili atómovú strelu ako prví. Planéta Zem ako ju poznáme skončila a na desiatky rokov bola zahalená v rádioaktívnom prachu. Vitajte vo svete legendárnej hry Fallout.
Na začiatku bol Wasteland
Písal sa rok 1984, keď Brian Fargo založil spoločnosť Interplay. Vďaka jeho obľube dobrodružných hier na hrdinu mal v hlave už niekoľko rokov nápad pre RPG hru odohrávajúcu sa v post-apokalyptickom svete.
S pomocou malého tímu svoju predstavu nakoniec aj zrealizoval a v roku 1988 dokončili hru Wasteland, zahrať ste si ju mohli na klasických počítačoch, Apple II, či Commodore 64. Predchodcu Falloutu si môžete vyskúšať aj na dnes, s uvedením jeho pokračovania firma ako bonus vydala hru upravenú pre súčasné systémy vrátane Mac OS X.
Ak si chcete pripomenúť históriu tak nečakajte prepracovanú grafiku, hra má skoro 30 rokov a jej vek je na nej vidno. Pre mladšie ročníky ktoré sa k sérii Fallout dostali až pri jeho treťom pokračovaní je to zbytočná strata času.
Wasteland je klasickou hrou na hrdinov, ktorá kombinuje grafické a textové prvky. Na vtedajšiu dobu priniesla niekoľko revolučných prvkov. Prakticky neustále sa objavuje v rôznych rebríčkoch najlepších hier všetkých čias. Pokračovanie vyšlo približne pred rokom a opäť za ním stál Brian Fargo.

Vault 13
Brian chcel po úspechu hry Wasteland pracovať na jej pokračovaní hneď, no práva na značku už v tej dobe vlastnila spoločnosť Electronic Arts a mala s ňou svoje vlastné plány.
Fallout bol vyvíjaný pod interným názvom Vault-13 a pôvodne mal byť založený na hernom systéme s označením GURPS od Steva Jacksona. Vývojári sa nakoniec na poslednú chvíľu rozhodli vytvoriť si vlastný herný mechanizmus a pomenovali ho SPECIAL. Celá práca trvala len neuveriteľné dva týždne.
Zložitý a prepracovaný mechanizmus bol rajom pre milovníkov RPG hier – postavy mali množstvo štatistík, doplnkových vlastností a postupne sa podľa hrania zlepšovali. Rozhodnutia nemali len okamžitý vplyv na hru, ale častokrát ovplyvnili aj ďalekú budúcnosť.
Možnosti boli obrovské a výber vašich priateľov vám mohol narobiť veľké problémy, alebo naopak hru v niektorých častiach uľahčiť. To v spojení s netradičným prostredím spravilo celú sériu tak obľúbenou. Veď kde inde dokázali tak dokonalo spojiť špičkové technológie budúcnosti so svetom Ameriky 50-tych rokov.
Hra sa nakoniec svojho pôvodného názvu Vault 13 zbavila a náhrada v podobe označenia Armageddon sa neujala. Fallout bola ďalšia alternatíva, ktorá našťastie bez problémov vyhrala.

Drobnosti, ktoré preslávili Fallout
Aj napriek veľkej časovej tiesni sa vývojárom podarilo už z prvej hry vytvoriť kult, ktorý funguje ešte aj dnes. Môže za to aj dobre vybraná hudba v úvode – či už The Ink Spots z prvého dielu, alebo Louis Armstrong z jeho pokračovania.
Firma nešetrila ani pri dabingu, postavy nahovorilo niekoľko známych hercov ako Ron Perlman (Hellboy) a Richard Dean Anderson (MacGyver). Známe hlasy môžete počuť aj v ďalších dieloch série, objaví sa tu Mathew Perry zo seriálu Priatelia, Liam Neeson, či drsný Danny Trejo.
Vo všetkých hrách môžete naraziť na množstvo drobných odkazov, ktoré vám pripomenú postavy z niektorých predchádzajúcich dielov, či známe filmy, knihy, alebo situácie. Nechýba ani lietajúci tanier a spoločník v podobe verného psa sa stal legendou.
Desivé bolo odhalenie, že Vaulty (ochranné kryty) neboli navrhnuté za účelom záchrany života. Od začiatku išlo o experiment vlády, ktorá na ňom študovala krízové situácie a každý z krytov bol navrhnutý tak, aby v ňom došlo k tragédii, alebo nečakanej udalosti.

Problémové pokračovanie
Po úspechoch prvých dvoch hier prišiel v roku 2001 na trh titul Fallout Tactics: Brotherhood of Steel, neskôr v upravenej verzii vydaný aj na herné konzoly. Od svojich predchodcov bol výrazne odlišný a preto nie je považovaný za oficiálny tretí diel. Tým mala byť hra s kódovým označením Van Buren, ktorú Interplay stopol koncom roku 2003.
Z vývoja sa nezachovalo veľa informácií, no fanúšikov série potešilo aspoň uniknuté technologické demo. Hra bola kompletne prepracovaná do 3D režimu, hoci si zachovala izometrický pohľad a množstvo špecifických grafických prvkov z prvých dielov.
Pritom problémové mohlo byť už prvé pokračovanie, ktoré v Black Isle Studios dokázali dokončiť za neuveriteľných 15 mesiacov po jednotke. Tlak na pracovníkov bol obrovský a výnimkou neboli ani 100-hodinové pracovné týždne.
Server IGN dokonca píše o rozdelení práce pre niekoľko tímov, ktoré medzi sebou vôbec nekomunikovali a nemali prehľad o tom, čo robí zvyšok firmy. Všetky dielčie práce sa nakoniec poskladali len dva týždne pred tým, ako finálna verzia hry Fallout 2 musela ísť do lisovne CD.
Výsledok bol na prekvapenie dobrý, nie však dokonalý. Postupne sa začalo objavovať množstvo chýb, viac či menej zásadných. Hra dostala niekoľko opravných balíčkov, bez ktorých nemalo vôbec význam ju inštalovať.

Tretí diel bol prelomový
Po problémoch s nedokončeným tretím dielom sa Fallout dostal do rúk Bethesdy a tá začala s vývojom novej hry úplne od základov. Fallout 3 už nebol ďalším izometrickým pokračovaním série, ale kombinoval 3D akciu s prepracovaným PRG systémom, otvoreným svetom a dobrým príbehom.
Hráči na toto pokračovanie museli čakať desať rokov, pričom ich nároky určite neboli malé. Fallout 3 sa nakoniec stal jednou z najlepšie hodnotených hier na svete a aj napriek úprave súbojového systému boli nakoniec hráči spokojní.
Hra si zachovala všetky potrebné ingrediencie a na skúseného dobrodruha tu čakalo množstvo drobností, zaujímavostí a tajomných predmetov. Dostala aj niekoľko veľmi dobrých rozšírení. Pred siedmimi rokmi sme sa mohli zahrať predposlednú hru, odohrávajúca sa v okolí legendárneho mesta Las Vegas.
Tá priamo nepokračuje v deji tretieho dielu, navyše pomerne presne kopíruje okolie mesta a blízke národné parky. Aj Fallout: New Vegas bol prijatý veľmi pozitívne a dočkal sa viacerých rozšírení, vrátane Honest Hearts odohrávajúceho sa v krásnom prostredí národného parku Zion.
Najnovší Fallout 4 nás našťastie nesklamal a o veľkom záujme svedčí aj 1,2 milióna predaných digitálnych kópií počas prvých 24 hodín. Bethesda začiatok predaja nepodcenila a predajcom na prvý deň do obchodov dodala až 12 miliónov kusov hry.
