Nebezpečenstvo potravinových doplnkov, uhlík v našich pľúcach aj dôvod, prečo zovrieme päsť. Pravidelný prehľad Týždeň vo vede.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
1. Bobrí biochemisti
Dusík tvorí väčšinu našej atmosféry a je dôležitou súčasťou pôdy. Keď ho bolo málo, ľudia sa ho naučili dostať do pôdy hnojivami.
Podarilo sa tak podporiť úrodu, no hnojivá sa tiež dostávajú do riek, kde spôsobujú problémy. Tentokrát ich však dokáže príroda riešiť sama - bobrami.
Čítajte viac na Gizmodo.
2. Uhlík v pľúcach
Uhlíkové nanotrubice sú pre vedu užitočné. V ľudských pľúcach však škodia podobne ako azbest a časom spôsobia ich kolaps. Prvýkrát ich v ľudskom tele objavili až nedávno. Vedci predpokladajú, že pochádzajú z výfukov áut.
Čítajte viac na Popular Science.
3. Otrava potravinovými doplnkami
V roku 2013 prijala nemocnica v Honolulu nezvyčajné množstvo pacientov so zlyhaním pečene. Chirurgička Linda Wongová zistila, že všetci užívali potravinový doplnok, ktorý namiesto posilňovania svalov otrávil ich pečeň. Nové dáta ukazujú, že takýchto prípadov je v Spojených štátoch amerických 23-tisíc ročne.
Čítajte viac na Vox.
4. Úder evolúcie
Naším primátim príbuzným sa síce tiež ruky vyvinuli tak, aby mohli chytať a používať nástroje, ľudia sú však jediné tvory, ktoré vedia ruku zovrieť do päste.
Jedna hypotéza tvrdí, že sa tak stalo preto, aby sa ľudia mohli lepšie udierať do tváre. Nová štúdia túto myšlienku podporuje, ale zatiaľ nepotvrdzuje.
Čítajte viac na Popular Science.
5. Nový hoverboard
Množstvo fanúškov filmu Návrat do budúcnosti 2 dúfalo, že sa v októbri roku 2015 budú môcť voziť na vznášajúcich skateboardoch.
Pracuje na nich napríklad firma Hendo, ktorá minulý týždeň predstavila nový model. Hoverboard je však stále ešte závislý od magnetickej podložky.