BRATISLAVA. Už keď sa narodia, bývajú muži odsúdení na kratší život.
Za týmto rozdielom medzi mužmi a ženami sa však neskrýva spôsob života, zrejme ani fyzicky náročnejšie zamestnania či horší životný štýl.
Dôvod, prečo muži umierajú skôr, môže ležať hlboko v ľudskej biológii.
Pracujú, pijú a fajčia
Muži sú stavbou svojho tela vhodnejší na vykonávanie ťažkých prác, pri ktorých im hrozia rôzne zranenia. Aj preto sa dlho predpokladalo, že práve preto bývajú náchylnejší na predčasné úmrtia. Avšak v súčasnosti obe pohlavia vykonávajú viac sedavej a relatívne bezpečnej práce.
Podľa tejto teórie by sa preto rozdiely medzi priemerným vekom života mužov a žien mali znižovať. No nedeje sa tak: rozdiel medzi dĺžkou života zostal stabilný po viac ako dve storočia.
Napríklad vo Švédsku sa v roku 1800 dožívali ženy 33 rokov a muži 31. V súčasnosti je to 83,5 rokov v prípade žien a 79,5 rokov u mužov. Ženy teda dlhodobo žijú o päť percent dlhšie ako muži, píše magazín BBC Future.
Za skoršie úmrtia mužov zrejme nemôže ani ich zlý životný štýl. Ten môže vysvetľovať akurát to, prečo sa rozdiely medzi dĺžkou života menia od krajiny ku krajine - v Rusku, kde muži fajčia a pijú viac ako ženy, je rozdiel v dĺžke života medzi pohlaviami 13 rokov.
To, že samice žijú dlhšie, totiž nevidíme len u ľudí, ale aj u šimpanzov, goríl či orangutanov. A tie nefajčia a väčšinou ani nepijú alkohol.
Podľa Toma Kirkwooda, ktorý študuje biologické dôvody starnutia na Univerzite v Newcastle, preto musí odpoveď ležať zakódovaná hlbšie v ľudskej biológii.
Genetika aj stavba tela
Základný rozdiel medzi mužom a ženou vidíme v samotnej genetike, konkrétne, v kľúčových chromozómoch. Kým ženy majú dva chromozómy X, muži majú jeden X a jeden Y chromozóm.
To, že ženy majú dva rovnaké chromozómy, znamená, že majú aj dve kópie každého génu. Ak sa teda nejaký poškodí, tak ho nahradí druhý, ktorý je v poriadku.