LONDÝN, BRATISLAVA. Ak si kúpite niektorý z nových vysávačov, neznamená to, že pri ich používaní dosiahnete rovnaké vlastnosti, aké sú zapísané na energetickom štítku. Tvrdí to James Dyson, šéf britskej firmy vyrábajúcej vysávače.
Podľa denníka The Independent podáva žalobu na firmy Bosch a Siemens, ktoré podľa údajne podvádzajú pri testoch. Využívajú senzor, ktorý upraví príkon motora vtedy, ak zistí, že prebieha meranie v skúšobni.
Namiesto energetickej triedy E alebo F tak získa vysávač hodnotenie AAAA. Podvod spočíva v elektronike, ktorá vyhodnocuje prietok prachu v nasávanom vzduchu. Ak ho nie je dostatočné množstvo, výkon motora sa obmedzí tak, aby jeho spotreba nepresiahla 700 wattov.
TIP: Pozrite si najlepšie robotické vysávače podľa odborných hodnotení na Recenzie.sme.sk.
Ak však príde na skutočné vysávanie, spotreba rastie. Hoci ide o technológiu, ktorej cieľom je prispôsobiť ťah a spotrebu skutočnému znečisteniu podlahových krytín, pri testoch v skúšobni sa vysávač javí ako úspornejší.
Vysávače dnes prechádzajú viacerými testami. Popri ich spotrebe sa v skúšobniach meria aj ich účinnosť pri vysávaní kobercov a hladkých podlahových krytín. Váži sa množstvo nečistôt, ktoré hubica pri stanovenom počte prechodu plochou zozbiera. Hodnotí sa aj účinnosť filtrácie.
Hoci v tomto prípade nemusí ísť o rovnaký podvod ako pri automobilkách, opakovane sa ukazuje, že laboratórne testy nie sú najvhodnejším spôsobom pri hodnotení spotrebičov a zariadení. Snažia sa dosiahnuť jednotnosť testovacích postupov, ktorým možno chovanie zariadení prispôsobiť.
K umelému testu by sa preto mohol pridať aj porovnávací, ktorý vychádza zo skutočného používania. Vďaka tomu by dokázal verejnosť upozorniť na prípadné problémy.