CUPERTINO, BRATISLAVA. Hoci sa mnohí domnievali, že ide viac o marketing ako službu spotrebiteľom, na silnom šifrovaní v Apple zariadeniach predsa len čosi bude.
Deväť z desiatich zariadení s operačným systémom iOS 8 a vyššie má dáta chránené natoľko, že ani firma Apple k nim nedokáže zaistiť prístup. Šifrovanie je silné a bez zadných vrátok. Ak používatelia používajú zabezpečenie, neexistuje žiadna cesta, ktorá by technológiu obišla.
Vyplýva to z informácií, ktoré firma poskytla v rámci súdneho konania v New Yorku, pri ktorom federálny sudca žiadal pomoc pri sprístupnení údajov zo zabaveného iPhonu. Podľa agentúry Reuters každé zariadenie chránené vstupným kódom využíva šifrovanie, ku ktorému Apple kľúče nemá.
Novinka vstúpila na trh v roku 2014 po rozsiahlej medializácii špehovania vládnymi agentúrami. Viacero technologických firiem sa vtedy rozhodlo nasadiť technológie, ktoré zaisťujú súkromie dát používateľov.
Nedávne štatistiky priniesli informáciu o tom, že aj návyky používateľov mobilných zariadení sa zmenili. Bez ohľadu na to, či používajú smartfóny s operačným systémom iOS či Android, v omnoho väčšej miere používajú ich zabezpečenie pred neautorizovaným prístupom.
Revolta technologických firiem vyvolala rozsiahlu kritiku zo strany úradov a vlád. Doposiaľ však nikde nepadlo rozhodnutie, ktoré by používanie silných šifier obmedzilo, alebo prikázalo firmám vytvoriť cestu pre autorizované špehovanie a prístup k dátam.