BRATISLAVA. Čo sa stane, keď vezmete skupiny šikovných stredoškolských študentov a strávite s nimi viac ako tridsať dní v chránenej biosférickej rezervácií Sumaco?
Pravdepodobne zažijú výpravu pod vedením paleobiológa Petra Vršanského z Ústavu vied o Zemi SAV. Trojica študentov zo žilinského gymnázia tak spolu s kečuánskymi indiánmi navštívila ekvádorskú chránenú prírodnú rezerváciu s najväčšou rozmanitosťou živočíchov na planéte.
Skupina v nej vykonala v nej viac ako 1 500 spektroskopických meraní kováčikov, svetlušiek, jaskynných múch či lariev z čeľade Phengodidae. Zrejme pracovali aj s druhmi, ktoré sú dosiaľ pre prírodu neznáme.
„Videli sme päť nových veľkých druhov, objavili faunu jaskýň, predierali sa pralesom, brodili bahnom, zažili asi 50-tisíc výbuchov sopky Reventador a nafotili viac ako 20-tisíc fotografií či nakrútili hodiny vidí,“ vysvetľuje Vršanský.
V súčasnosti je celá táto oblasť ohrozená rúbaním vzácneho pralesa. Aj slovenská výprava tak pomáhala k zdokumentovaniu a prípadnej záchrane vzácneho ekosystému. Navyše, merania, ktoré študenti na mieste urobili, môžu viesť k objavu nových živočíchov.
Výprava bola pokračovaním projektu Mesiac v pralese: okom vedy, ktorý odštartoval tento rok v marci.
Žiaci počas neho odpovedali na teoretické aj praktické otázky z oblasti biológie, chémie, fotoniky či spoločenských vied.
Víťazný tím zo Žilinského gymnázia na Okružnej ulici v zložení Denis Fitzel, Samuel Kriška a Matej Krajči napokon do ekvádorského pralesa vycestoval v auguste.


Autor: tech