SME

Ako sa dostaneme na Mars? NASA ukázala plán

Prvú ľudskú posádku má na červenú planétu priniesť množstvo menších krokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Prvý človek na Mesiaci je známy vetou o malom kroku pre človeka a veľkom skoku pre ľudstvo. Ďalším veľkým skokom pre ľudstvo by mohlo byť pristátie prvého človeka na Marse. Aj k tomuto cieľu však povedie množstvo malých krokov.

Národný úrad pre letectvo a vesmír predstavil minulý týždeň svoju predstavu, ako dostať ľudskú posádku na Mars niekedy v priebehu tridsiatych rokov 21. storočia. Plán pozostáva z troch nadväzujúcich etáp.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoľahnutie sa na Zem

Úvodná fáza už čiastočne prebieha na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Vedci tu získavajú podklady pre misie v ďalekom vesmíre.

Jedným z hlavných cieľov je posunúť dopredu výskum zdravia ľudského tela a výkonu. Napríklad astronaut Scott Kelly a kozmonaut Michail Kornienko na nej trávia jeden rok, aby na nich mohli pozorovať vplyv dlhého pobytu v mikrogravitačnom prostredí.

Misie tejto etapy by mali trvať šesť mesiacov až jeden rok s možným návratom na Zem za niekoľko hodín.

Testovacia pôda

V druhej časti sa príprava presunie do takzvaného cislunárneho priestoru v okolí Mesiaca. NASA tu bude testovať náročnejšie vesmírne operácie a nové technológie.

Cieľom tejto etapy je získať podklady na to, aby mohli ľudia žiť a pracovať vo veľkých vzdialenostiach od našej planéty a nebyť od nej závislí. Bude sa preto napríklad skúšať ubytovacie zariadenie pre ďaleký vesmír aj možnosti recyklovania dostupných materiálov, aby sa čo najviac znížila potreba dopĺňania zásob.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jednotlivé misie potrvajú jeden až dvanásť mesiacov s možným návratom do niekoľkých dní.

Nezávislosť od Zeme

Finálna fáza zužitkuje všetky získané poznatky a vyšle ľudskú posádku na obežnú dráhu marsovských mesiacov, neskôr na obežnú dráhu Marsu a nakoniec na jeho povrch.

Spoluprácou s partnermi chce NASA na červenej planéte vytvoriť prostredie, ktoré na nej umožní ľuďom zostať a využívať lokálne zdroje na prežitie.

Misie majú mať v tomto prípade dĺžku dvoch až troch rokov, pričom iba návrat by trval niekoľko mesiacov.

Plán, stratégia, koncept

„Plán na vytvorenie stratégie pre koncept,“ napísal o správe NASA Casey Dreier  z Planetárnej spoločnosti na svojom Twitteri.

Jeho kolega Jason Davis tiež vyzdvihuje , že plán cesty na Mars je málo špecifický. „Aké misie spravia všetky tieto veci? Koľko to bude stáť?“ pýta sa na svojom blogu.

Podľa jeho slov síce NASA zverejnila zoznam kľúčových rozhodnutí, ktoré ju čakajú, každú však môžu ovplyvniť politické otázky, súťaživosť priemyslu a nejasné úloha medzinárodných partnerov

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu