BRATISLAVA. Kúpa nového iPhonu 6S môže byť podľa niektorých používateľov lotéria. Hoci dva smartfóny položené vedľa seba vyzerajú rovnako, vo výdrži batérii sa môžu líšiť i dvomi hodinami.
Podľa denníka The Guardian možno za rozdiely odlišné čipy, ktorými zariadenia osadili. Aby Apple stihol pokryť dopyt spotrebiteľov, nechal ich vyrábať u dvoch výrobcov: u kórejského Samsungu a u taiwanskej firmy TSMC. Čipy sa líšia nielen fabrikou, ale aj technológiou výroby a ich veľkosťou.
Hoci Apple tvrdí, že rozdiely v spotrebe by nemali prekročiť päť percent, niektorí používatelia sa sťažujú, že rozdiely sú väčšie. Ak sa v rodine stretnú dva nové iPhony, jeden z nich sa môže na nabíjačku dostávať častejšie ako druhý – a to nie iba vďaka rozdielnemu používaniu.
Podľa skúseností sú na tom čipy od Samsungu so spotrebou horšie, hoci sú vyrobené modernejšou technológiou. Z výrobného čísla na škatuli sa však spotrebiteľ informácie o osadených čipoch nedozvie.
Apple priniesol v rámci jediného modelu podobné rozdiely aj v minulosti. Keď na trh uvádzal svoj Retina Macbook Pro, displeje vyrábali firmy LG a Samsung. Tie od LG trpeli zobrazovacou chybou pri statickom obraze. Pri zmene zobrazenia zostali viditeľné zvyšky pôvodného obrazu, takzvaní duchovia.
Problémom čelil Apple aj pri múdrych hodinkách. Chybu však spoločnosť zachytila včas a zlikvidoval celé série zariadení, ktoré používali komponent od problémového dodávateľa AAC Technologies.