SME

Na Slovensku budeme skúmať štruktúru látok až do úrovne atómov

Slovenská technická univerzita otvorila Centrum pre nanodiagnostiku, jedinečné v krajinách v4.

Otváranie nového Centra pre nanodiagnostiku v Slovenskej technickej univerzite.Otváranie nového Centra pre nanodiagnostiku v Slovenskej technickej univerzite. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave otvorila Centrum pre nanodiagnostiku s prístrojmi, ktoré sú jedinečné v krajinách V4. Prístroje umožnia skúmať štruktúru látok až do úrovne atómov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Centrum zriadila Slovenská technická univerzita v rámci projektu Univerzitného vedeckého parku Science City Bratislava. V rámci projektu škola revitalizuje budovy fakúlt, obnovuje laboratóriá a zriaďuje centrá excelentnej vedy.

Bez konkurencie vo V4

Nové prístroje v Centre pre nanodiagnostiku umožňujú vedcom skúmať objekty veľkosti milióntiny ľudského vlasu. Umožnia vidieť až do rozmeru desatín nanometrov.

SkryťVypnúť reklamu

"Analytický transmisný elektrónový mikroskop s atomárnym rozlíšením takýchto parametrov nemá zatiaľ nijaké pracovisko na Slovensku. Vďaka vybaveniu a prídavným zariadeniam je tento prístroj bezkonkurenčný aj v krajinách V4," informuje Slovenská technická univerzita s tým, že detailnejšie chemické zloženie umožňuje zisťovať aj Augerov elektrónový spektrometer. Oba prístroje sa dopĺňajú a umožňujú analyzovať každú nanočasticu podrobne a následne tak presne určovať jej vlastnosti, ktoré môžu rozhodnúť o použití vo výskume a praxi.

"Nanotechnológie sú dnes kľúčovým vedeckým odvetvím. Vo svete pribúda aplikácií s nanočasticami. Stretávame sa s nimi v kozmetike, nosíme ich v oblečení, ktoré chránia pred vodou či oderom alebo majú antibakteriálne účinky. Okná umývame prípravkami, ktoré sú vďaka nanočasticiam odolné voči mrazu či zahmlievaniu. Ide o perspektívne materiály pre mikroelektroniku a zelenú energetiku. Na vývoj takýchto nových materiálov však potrebujeme poznať ich štruktúru, chemické zloženie na atomárnej úrovni a ich vzájomnú interakciu so živými organizmami,“ hovorí Mária Čaplovičová z Centra pre nanodiagnostiku.

SkryťVypnúť reklamu

V centre vedci už pracujú na výskume senzorov na detekciu chemických látok vrátane znečistenia vo vzduchu či vo vode. Senzory so špeciálnou nanovrstvou môžu odhaliť znečistenie vo veľmi nízkych koncentráciách, čo súčasné zariadenia nedokážu.

Nutný predpoklad

Pracovisko neslúži len vedcom Slovenskej technickej univerzity. Zámerom je spolupracovať s ďalšími vedeckými tímami aj s firmami, ktoré sa venujú výskumu či vývoju v oblasti nanotechnológií, či tímami zo Slovenskej akadémie vied.

Rektor STU Robert Redhammer hovorí, že nové vedecké prístroje sú nutným predpokladom pre špičkový výskum, zvlášť v oblasti moderných materiálov. "Centrum pre nanotechnológie sa svojím vybavením zaradilo medzi špičkové bázové pracoviská Transmisnej elektrónovej mikroskopie v celosvetovom meradle," hovorí Redhammer s tým, že slovenským vedcom sa tak výrazne zlepšuje pozícia v medzinárodnom vedeckom spoločenstve.

SkryťVypnúť reklamu

Univerzitný vedecký park buduje STU okrem Bratislavy aj v Trnave, kde je zameraný na materiálový výskum, iónové technológie, automatizáciu a inovatívne päťosové výrobné procesy. Pri každom projekte Univerzitného vedeckého parku dosahujú investície 42 miliónov eur, z toho 35,7 miliónov je z eurofondov v rámci Operačného programu Výskum a vývoj, zvyšok zo štátneho rozpočtu a rozpočtu školy.

 

 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu