1. Africký génom
Technologické pokroky v oblasti skúmania DNA vedcom čoraz viac napovedajú o vývoji dnešného človeka. V jednej etiópskej jaskyni sa najnovšie našla kostra muža stará 4500 rokov. Vedci z nej získali prvý génom dávnych afrických ľudí. Nové poznatky ukázali, že európski farmári kedysi migrovali do Afriky a génomy dnešných Afričanom obsahujú ich stopy.
2. Bielenie koralov
Keď sa voda v svetových oceánoch ohreje, riasy, ktoré žijú v symbióze z koralmi ich začnú opúšťať. Koraly strácajú svoj hlavný zdroj potravy a začnú sa odfarbovať do biela. Niečo podobné sa už na svete stalo dvakrát, klimatické zmeny práve spustili tretiu a pravdepodobne najhoršiu celosvetovú vlnu bielenia koralov.
3. Slonia obrana pred rakovinou
Čím je zviera väčšie, tým má viac buniek. Čím dlhšie žije, tým viac sa jeho bunky delia. Čím viac sa bunky delia, tým je väčšia šance že zmutujú na rakovinotvorné. Napriek tomu hrozí ľuďom rovnaké riziko rakoviny ako myšiam. Slony tiež ešte nevymreli, čo znamená, že ich telo pozná spôsob ako sa mutácií buniek brániť.
Čítajte viac na The New York Times
4. Ľad pribúda
Úbytok polárneho ľadu je jedným z najznámejších negatívnych dôsledkov klimatických zmien. Kým sa však ľad na niektorých miestach topí, na iných dlhodobo pribúda. Na východe Antarktídy je ho dokonca toľko, že vyrovnáva jeho úbytok v iných častiach. Neznamená to však, že Antarktída nie je v ohrození.
5. Stovka nových druhov
Medzi rokmi 2009 a 2014 objavili vo Východných Himalájach 211 nových živočíšnych druhov. V odľahlých oblastiach regiónu našli 133 rastlín, 39 bezstavovcov, 26 rýb, 10 obojživelníkov, jedného plaza, jedného vtáka a jedného cicavca. Výber najzaujímavejších pripravil Popular Science aj National Geographic.
Celú správu Svetového fondu na ochranu prírody si môžete prečítať tu.