"Vejár" od Zalmanu skrotí vašu grafickú kartu

Ak ste pri stišovaní svojho počítača narazili po výmene zdoja, ventilátorov skrine a chladiča procesora na to, že aj grafická karta potrebuje isté úpravy, mali by ste vedieť o tom, že na trhu sú i lepšie chladiče ako tie, ktoré štandardne používajú výrobc

ovia grafík. Ak sa skombinuje masívne medené telo s výkonnou a tichou vrtuľou s hliníkovými chladičmi pamäťových čipov, i v pretaktovávaní môžete zásť ďalej.


FOTO - MILAN GIGEL

Chladič Zalman Ultra Quiet VGA Cooler VF700-Cu bol kórejským výrobcom navrhnutý tak, aby bolo možné pomocou neho dosiahnuť vysoký výkon pri chladení kompletného grafického systému s tým, že používateľ môže nastaviť tichý režim prevádzky, ktorý je takmer na nerozoznanie od pasívneho chladenia. Tepelný výmenník ktorý je vyhotovený kompletne z medi na prvý pohľad pripomína páva. Kým na jednej strane sú lamely výmenníka dlhé a roztiahnuté, na druhej sú skoncentrované na malej ploche. Týmto prístupom sa výrobcovi podarilo dosiahnuť nielen optimálnu umiestniteľnosť na rôzne tvary dosiek grafických kariet, ale aj efektívne chladenie všetkých okolitých komponentov - nielen grafického čipu.


FOTO - MILAN GIGEL

Vrtuľa s priemerom 75 milimetrov vybavená dvojradovým guľôčkovým obložením je zapustená pod vrchnú úroveň tepelného výmenníka, aby efektívnejšie chladila obkolesujúce medené lamely. Kým zdvihnuté kovové okraje chránia vrtuľu pred prevísajúcimi káblami a podobne, prúdiaci vzduch aktívne zasahuje celú chladiacu plochu. Ide o netypické riešenie, ktoré okrem Zalmanu používa málokto. Výhodou je, že žiadny spoj materiálou nie je brzdou v odovzdávaní tepla.


FOTO - MILAN GIGEL

Vypracovanie chladiča je veľmi detailné, ako by šlo o šperk a nie chladiaci systém. I keď podpis výrobcu na každel lamele môže pôsobiť skôr uvedomelou hrdosťou, v konečnom dôsledku vás o iba presvedčí o detailnosti vypracovania. Navyše každý takýto výčnelok iba zvyšuje povrch výmenníka a viac či menej zvyšuje výkon chladenia.


FOTO - MILAN GIGEL

Kontaktná plocha pre odvod tepla z grafického čipu, ktorá sa nachádza na spodnej časti chladiča súmerného vo vertikálnej osi je vytvorená netradičným spôsobom. Namiesto medeného monobloku a jeho upevnenia k rebrovaniu použil výrobca materiál samotného medeného vejára. 62 lamiel, ktoré sú vlastne plechmi s hrúbkou pol milimetra ohnutými do želaného tvaru, je v strednej časi zalisovaných a zoskruktovaných medzi dve hliníkové bočnice. Aby bola styčná plocha hladká a tvarovo prispôsobená pre aplikáciu, použil výrobca frézu pre úpravu povrchu.


FOTO - MILAN GIGEL

Lamely sú tvarované veľmi citlivo, so štvorstupňovým odskokom zo základne. Pri testovaní chladiča na rôznych kartách sme zistili, že sklon vejára smerom nahor je dostatočný na to, aby ste nikde nenarazili na kondenzátor alebo inú súčiastku, ktorá by bránila v montáži. Chladiaci systém akoby kopíroval "terén" povrchu grafickej karty a "obchádzal" všetky prekážky. Pred montážou je však potrebné vedieť i to, že existujú grafické karty, na ktoré montáž nemožno uskutočniť. Ide o grafiky nVidia určené pre zbernicu PCI Express a Matrox. Naopak, všetky ostatné karty (vrátane kompletnej produktovej línie nVidia AGP, ATI PCX, ATI AGP...) sú pre montáž bezproblémove. Podmienkou je iba to, aby mali na diagonále grafického čipu dva montážne otvory.


FOTO - MILAN GIGEL

Možno ste si všimli, že nie na každej grafickej karte sú montážne otvory rovnako ďaleko. Výrobcovia sa však už dávno zhodli na dvoch rozmerových štandardoch, takže pri montáži sa nebudete musieť zaoberať výberom rôznych odlišných plieškov a systémov, ako je to bežné pri chladičoch procesorov. Jednoducho si zvolíte príslušný z dvojice otvorov na montážnej konzole.


FOTO - MILAN GIGEL

Bolo by veľkou chybou nespomenúť, že okrem chladiča grafického čipu a okolo neho uložených komponentov s úctyhodnou hmotnosťou 270 gramov sú súčasťou dodávky i pasívne chladiče z eloxovaného hliníka určené pre pamäťové čipy. Výrobca ich pribalil osem, pričom všetky sú vybavené samolepiacim upevňovacím systémom.


FOTO - MILAN GIGEL

Nechýba ani sada montážneho materiálu, ktorá je štandardne podľa zvyku uložená v papierovom boxe, ktorý jednoducho s nepoužitým zvyškom materiálu uschováte pre budúcu "remontáž" na inú grafiku.


FOTO - MILAN GIGEL

V tomto prípade sa vo vnútri ukrýva inštalačný manuál s obrazovou dokumentáciou, "štvorhlavý" redukčný káblik pre priame napájanie z molexu piatimi a dvanástimi voltami, malá tuba teplovodivej zinkovej bielej pasty, sada skrutiek, matíc a gumových podložiek, rubová konzola a nálepka určená pre čelný panel skrine. Podľa dodávky materiálu k testovanému kusu sa zdá, že výrobca zámerne dodal viac skrutiek a podložiek ako potrebujete. Ak sa vám teda čosi odkotúľa pod stôl, možno sa nebudete musieť ani zohnúť.


FOTO - MILAN GIGEL

V prípravnej fáze montáže by ste mali odstrániť pôvodný chladič a do montážnych otvorov namontovať dvojicu stĺpikov pozostávajúcich zo špeciálnej skrutky a matice, ktoré sú na oboch stranách plošného spoja oddelené gumovou podložkou.


FOTO - MILAN GIGEL

Hneď na začiatok je prekvapivé, že pevnosť spoja nie je vzhľadom na pružnosť príliš silná a o jeho nosnosti by ste mohli i zapochybovať. Po prehliadnutí celej konštrukcie chladiča však zistíte, že ide o samonosný systém, do ktorého je grafický adaptér iba zasunutý s tým, že dištančné stĺpiky ho fixujú tak, aby bol čip a okolité súčiastky chladené. Nedochádza tak k žiadnemu namáhaniu či riziku poškodenia dosky grafiky.


FOTO - MILAN GIGEL

Pred montážou chladiča je potrebné venovať pozornosť i pamäťovým čipom. Tie je vhodné vopred vyčistiť liehom aby bol ich povrch odmastnený. Rovnako môžete opatrne z jadra grafického čipu odstrániť zvyšky predchádzajúcej teplovodivej pasty (tu by ste mali vedieť že WD-40 je liek na všetky druhy vrátane striebornej a medenej) alebo v prípade starších puzdier v niektorých prípadoch i lepidla. Pamäťové čipy nájdete vo väčšine prípadov i na rubovej strane, nemali by ste teda na ne zabúdať.


FOTO - MILAN GIGEL

Budete potrebovať trochu trpezlivosti, aby ste z hliníkových pasívnych chladičov odstránili ochrannú plastovú fóliu. Pomôcť si môžete žiletkou alebo ihlou. Biela obojstranná páska ktorá je použitá na uchytenie je odolná voči vysokým teplotám a jej "plnivo" zabezpečuje prenos tepla. V domácich podmienkach ide predsa len o jednoduchší spôsob aplikácie ako o lepenie teplovodivým lepidlom, ktoré má o čosi lepšie vlastnosti. Možno ste si všimli, že kým v minulosti používali výrobcovia intenzívnejšie lepidlá, dnes sa začali všetci prikláňať viac k samolepiacim riešeniam a montážnym systémom s teplovodivou pastou. Za týmto rozhodutím sa skrývajú nižšie náklady na riešenie reklamácií. Chladiče nie je potrebné komplikovane odstraňovať (i výrobca či skôr certifikovaný "skladač" grafickej karty musí o priečku vyšši posunúť pamäťové a grafické čipy ktoré možno jednoznačne identifikovať ich potlačou). Naopak, lepenie zostalo populárne tam, kde sa darí podvodom. Pri zvýšení taktu grafického čipu ani nemusíte zistiť, že ste si zakúpili výrobcom pretaktovanú grafiku za cenu vyššieho modelu. S fabricky nalepeným chladičom sa to nikdy nedozviete...


FOTO - MILAN GIGEL

Chladič treba k odmastnenému puzdru pamäťového čipu pritlačiť čo najpevnejšie. Nezáleží na dĺžke stlačenia, ale na intenzite. Iba tak si budete môcť byť istí, že pri zahriatí čipov sa chladič neodlepí. Rovnako nie je na škodu po prvom zahorení dotlačiť čipy ešte raz. Nemusíte sa však báť, že by ste mohli pri ich odpadnutí (čo by bol skôr problém zlej montáže ako použitého systému) by niekde mohol vzniknúť skrat. Eloxovaný povrch je nevodivý.


FOTO - MILAN GIGEL

Na lícnej časti grafickej karty nalepte chladiče tak, aby rezy v rebrovaní boli otočené v smere prúdiaceho vzduchu z vrtule hlavného chladiča. Lepšie tak využijete chladiaci potenciál. I tá najmenšia optimalizácia môže byť pri hraničných hodnotách užitočná.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri rubovej strane sa snažte využiť prúdenie vduchu v skrini. Ru závisí na použitom chladiči procesora a umiestnení jeho vrtule, typu skrine a doplnkových ventilátoroch. Možností je viacero.


FOTO - MILAN GIGEL

Po nalepení chladičov pamätí je potrebné na dvojicu stĺpikov z rubovej strany naskrutkovať Nosnú konzolu. Vzhľadom na to, že sa nachádza takmer centimeter nad doskou plošných spojov, nemali by ste natrafiť na žiadne problémy.


FOTO - MILAN GIGEL

Na povrch grafického čipu patrí teplovodivá pasta, ktorá zabezpečí vytesnením vzduchu lepšie odovzdávanie tepla z rozpáleného grafického čipu smerom k telu tepelného výmenníka. Rozotrieť ju môžete buď vatovou tyčinkou, alebo do rovna zastrihnutým kúskom priehľadného plastového obalu. Tu platí známe pravidlo - menej je niekdy viac.


FOTO - MILAN GIGEL

Vo finále už stačí iba dvomi skrutkami upevniť chladič k stĺpikom a zapojiť napájací konektor k štvorhlavej redukcii ktorá je súčasťou dodávky. Pru skrutkovaní dávajte pozor na to, aby ste striedava doťahovali obe strany. Zamedzíte tak odštiepeniu rožku grafického čipu. Chladič presahuje cez okraje grafickej karty minimálne. V niektorých prípadoch by však mohol obmedziť osadenie PCI/PCX karty v bezprostrednej blízkosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájacia redukcia je zapojená tak, aby ste získali pomocou bielych konektorov prístup k 12 voltovému napájaniu, ktoré vám zabezpečí otáčky na hranici 2650 RPM s prevádzkou na hranici 28,5 dB. Ak vyžijete čierne konektory 5 oltovej vetvy, otáčky poklesnú na 1350 RPM a prevádzka sa stíši o 10 decibelov. V balení nenájdete žiadny regulátor na plynulé riadenie otáčok. Nie je problémov využiť nejaký čelný panel - najlepšie však taký, ktorý je vybavený tepelným senzorom a monitoro funkčnosti a otáčok.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri testovaní nás príjemne prekvapila tichá prevádzka chladiča v oboch pracovných režimoch, pričom pri 5 voltovom napájaní by ste nadobudli dojem, že je grafická karta chladená iba pasívne. Výrobca vo svojich špecifikáciách udáva, že pamäťové moduly sú pri aplikovaní chladenia o 10-15 °C chladnejšie ako bez neho a grafický čip je o 7-10 °C chladnejší, ako pri tradičných chladičoch, ktoré nájdete na grafických kartách. Je viac ako isté, že jedinou hodnotou nemožno generalizovať a preto sme sa tieto údaje pokúsili overiť na kartách nVidia GeForce FX5700 AGP, GeForce 6600GT, GeForce4 Ti 4200 a ATi X600XT.

Priemerný rozdiel v tepelnej výkonnosti chladenia medzi 5V a 12V napájaním dosahoval hranicu 6-8 °C, čo otvára priestor pre používateľa v tom, či sa rozhodne pre pretaktovanie grafiky v rozumných medziach, alebo zvolí kritickú hodnotu za cenu vyššieho ruchu svojho PC. Pri porovnávaní výkonnosti chladenia v plnom 12V nasadení s originálnymi chladičmi výrobcov sme dospeli k záveru, že pri plnej záťaži hernými a syntetickými benchmarkami dosahovali tepelné rozdiely až 15 - 20 °C v prospech Zalmanu. Toto zistenie vymedzuje dve rôzne motivácie, prečo tento chladič použiť vo svojom PC. Prvouje vysporiadanie sa so zvýšením vnútornej teploty PC skrine po tom, čo ste sa snažili o zníženie jej hlučnosti redukovaním otáčok všetkých ventilátorov tak, aby bola prevádzka na hranici tepelnej akceptovateľnosti, avšak zaručene tichá. Tento stav zväčša nastáva po aplikovaní pasívneho chladenia na CPU, využitie zdroja s takýmto chladením alebo redukovaní počtu nízkootáčkových ventilátorov v skrini. Druhou motiváciou je snaha o dosiahnutie vyššej úrovne pretaktovania grafického čipu a pamätí, ako umožňuje chladiaci systém montovaný výrobcom. Ak je limitným faktorom nadmerné zahrievanie, zaiste sa dostanete o kus ďalej. Netreba zabúdať ani na to, že chladený je nielen grafický čip, ale vďaka použitiu ventilátora s veľkým priemerom a priamym tokom vzduchu na dosku plošných spojov i všetky komponenty osadené na jej lícnej strane.

V krátkosti možno povedať, že ide o umne a detailne prepracovaný chladič, ktorého dlhodobú životnosť zaisťuje dvojradové guľôčkové obloženie ventilátora. Výrobca použil medené jadro a rebrovanie pre intenzívny odvod vznikajúceho tepla s tým, že prúdiaci vzduch prechádza i celou lícnou stranou grafického akcelerátora, aby tak boli chladené všetky komponenty. Vďaka dvom výkonnostným režimom prevádzky si môžete zvoliť medzi tichým takmer nepočuteľným chladením pre umlčanie svojho PC, alebo výkonným iba o 10 decibelov hlučnejším chladením so zameraním na výkon tam, kde je potrebné dosiahnuť extrémne hodnoty pri pretaktovaní, alebo uchladiť náročnú grafickú kartu v prehriatej skrini. Ak ste však vlastníkom Matroxu alebo kariet nVidia pre slot PCI Express, máte smolu.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Vkladné knižky kedysi využívala mafia. Aké sú lepšie investície

Čo urobiť s veľkou sumou našetrených peňazí a čo robiť, ak si chcem šetriť každý mesiac po troche? Denník SME sa pokúsil objasniť niektoré známejšie druhy sporenia.

EKONOMIKA

Firma, ktorej zadržali kamióny: Hľadáte problém tam, kde nie je

North Sea Express je podozrivá z vykorisťovania.

Neprehliadnite tiež

Zlyhávajúcemu srdcu môže s pumpovaním krvi pomôcť robot

Pokusy prebehli na tlčúcich srdciach prasiat.

Na Zemi strácame tmavú noc. Svetelný smog je stále jasnejší

Umelé svetlo je každým rokom jasnejšie a rozšírenejšie.

OBJEKTÍV

Aj veľryby majú svoj peeling. Používajú skaly na morskom dne

Morských biológov zaujala zvláštna škvrnitá pokožka jednej veľryby.

Facebook ukáže užívateľom, či sledovali ruskú propagandu

Sociálna sieť najíma viac posudzovateľov reklamy.

Počítače čítajú maliarsky rukopis, odlíšia originál od repliky

Počítačová analýza môže identifikovať neznáme diela, rozumie jednotlivým ťahom štetca.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 4. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 1. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 2. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 3. Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 4. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 16 105
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 8 509
 3. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 625
 4. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 774
 5. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 3 098
 6. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek 1 990
 7. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások 1 801
 8. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 733
 9. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba 1 713
 10. Moskva alebo Petrohrad? 1 274