Creative Zen Micro tlačidlá nepotrebuje

MP3 prehrávače postupne začínajú meniť svoju tvár a stávajú sa všestrannejšími ako ich predchodcovia. Inovovať sa snaží i spoločnosť Creative. Prehrávač Zen Micro je vybavený 5 gigabajtovým pevným diskom a touchpadom pre ovládanie. Funkcií poskytuje viac

ako dosť. Poslúži nielen ako multimediálne centrum ale aj ako pripomienkovač, kalendár alebo adresár. Výrobca mu farebnými kombináciami pripravil hneď desať rôznych tvárí. Vyberiete si jednoducho takú farebnú kombináciu, ktorá najlepšie vystihuje vaše ja.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač ku ktorému je pribalené vrecko pre nosenie v batožine zaujme už pri prvom stretnutí malými rozmermi, ktoré sú s nepriamou radou predchodcu MuVo omnoho menšie, ako by ste očakávali. Kompaktné telo zabalil výrobca do jemných kriviek aby pôsobil ešte menším dojmom. Ani výber materiálov nie je najhorší kvalitné vysokoleštené plasty s úžasne hladkým a lesklým povrchom pripomínajú odolné a zaručene "čisté" vypracovanie kuchynskej bielej techniky. I napriek útlemu telu tak nedostanete obavy že by sa časom mohlo poškodiť.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnú stranu umiestnil výrobca kombinovaný posuvný ovládač, ktorý združuje dve funkcie. Jeho prvou úlohou je zabezpečiť zapnutie a vypnutie prehrávača. Aby ste dosiahli želaný výsledok, posuvník musíte dve sekundy podržať posunutý úplne vľavo, okiaľ sa sám vráti do stredovej polohy. Pri posune vpravo zostane posuvník v krajnej pozícii a blokovať bude funkciu vstupných ovládacích prvkov. Kombinácia prepínača a posuvného spínača je pomerne netradičná. Zdá sa však že je tento prvok mechanicky zvládnutý bez problémov. V strednej časti sa nachádza stereofónny slúchadlový výstup, ktorý pri nízkom nastavení hlasitosti dokážete využiť i ako lineárny výstup. Nechýba ani zabudovaný mikrofón s pomerne vysokou citlivosťou s nízkou smerovosťou a vysokorýchlostné rozhranie USB 2.0 so štandardizovaným konektorom.


FOTO - MILAN GIGEL

Rovnako ako sú bez ovládacích prvkov bočné strany prehrávača, prádzna je i jeho spodná časť. Nájdete tam však dva otvory, ktoré môžu vďaka pevne držiacemu krytu na akumulátor poslúžiť na prevlečenie šnúry pre nosenie na krku. Isté však je, že výrobca pre vás pripravil i iné možnosti pre prenášanie tohto prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Kryt akumulátora je po celej dĺžke zásuvný a pri manipulácii kladie zdravý odpor, ktorý je zárukou že sa časom drážka nevyderie a kryt nestratíte. Dizajnéri sa s jeho vyhotovením skutočne vyhrali. Priehľadný obal s blielym podkladom dáva priestor i pre trojrozmernú grafiku, ktorá uzatvára ucelený štýl tohto prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Jednočlánkový Li-Pol akumulátor s kapacitou 680 mAh je odnímateľný čo oceníte v náhlom prepadnutí prietržou mračien alebo pri zamrznutí prehrávača (pri testoch sa nám to nestalo, z iných prehrávačov však máme skúsenosti, že chybička sa prihodí). Akumulátor vystačí pri jednom nabití na 10-12 hodín prevádzky v závislosti od použitia a záťaže, takže ak potrebujete čas prevádzky predĺžiť, nič nebráni tomu, aby ste si dokúpili náhradný kus na cesty. Jednoduché vyhotovenie akumulátoru navyše do budúcnosti otvára možnosť jeho výmenu alternatívami.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane dominuje displej s atraktívnym jasným, takmer bielym podsvietením a centrálny ovládací prvok, ktorý sa mechanicky neopotrebováva. Čelná strana je i napriek vizuálnej "krehkosti" skutočne robustná, o čom sme sa mali možnosť presvedčiť pri záťažovom používani.


FOTO - MILAN GIGEL

Mechanické ovládacie prvky môžu časom stratiť svoju citlivosť alebo funkcionalitu. Preto výrobca zvolil osvedčenú technológiou Touchpadu, ktorý hraničiacimi prevýšeniami premenil na 6 virtuálnych tlačidiel, z ktorých stredné slúži doplnkovo i na rolovanie v zoznamoch. Citlivosť je nastaviteľná v troch rovinách a používanie je skutočne intuitívne. Firmvér je navrhnutý tak, aby bolo ovládanie týmto spôsobom skutočne jednoduché. Kým vrchnú trojicu tlačidiel použijete na štandardné funkcie, pre prácu s menu vystačíte so spodnou trojicou. Tá plní úlohu späť/spustenie root menu, rolovanie v zozname/potvrdenie a vyvolanie kontextového menu. Zaujímavé je i to, že skrolovanie je doplnené zvukom "rapkania", ktorý simuluje funkciu kolieska myši. Spočiatku sme sa obávali že ovládanie bude iba kompromisom pre dosiahnutie módnosti a inovácie. Počas používania sa však rýchlo ukázala pravda - je to omnoho lepšie ako iné zaužívané systémy.


FOTO - MILAN GIGEL

Podsvietenie zabezpečuje pohodlnú čitateľnosť displeja bez bariér, jasnú identifikáciu tlačidiel a módne orámovanie zariadenia. Rámovacia linka má i inú funkciu. Puzovaním intenzity vás poinformuje o tom, že nabíjanie prehrávača ešte stále prebieha. Farba podsvietenia je memenná, modrá.


FOTO - MILAN GIGEL

Ku kvalitnému prehrávaču patrí aj užitočné príslušenstvo. Modulárny box môžete využiť viacerými spôsobmi. Prvým je nalepenie na palubnú dosku automobilu, kde poslúži ako kvalitný držiak, ktorý dokáže pevne obomknúť telo prehrávača tak, aby nevypadlo ani pri silných vibráciách. Ak však do jeho zadnej časti zasuniete stojanček, získate oporu na stôl, ktorá bude chrániť telo prehrávača pred poškrabaním.


FOTO - MILAN GIGEL

Vďaka gumovému rámovaniu styčnej plochy otvoru je možné prehrávač pohodlne vložiť do puzdra ako aj vytiahnuť ho von.


FOTO - MILAN GIGEL

Stojan je možné bez vytiahnutia prehrávača vymeniť i za clip pre nosenie na opasku. V tomto prípade si dajte pozor na to, aby ste držiak dostatočne pevne zasunuli do lyžiny, aby vrchná časť pri zohnutí nevypadla.


FOTO - MILAN GIGEL

Nabíjačka prehrávača opäť akoby patrila ku kuchynskému spotrebiču a nie spotrebnej elektronike. Dizajn si obľúbite rovnako rýchlo ako pri prehrávači samotnom. Vidlica je chránená pred vlhkosťou okolia krytkou a pre pripojenie k prehrávaču slúži USB konektor. Rovnako je možné prehrávať napájať i pomocou USB portu počítača. Ide teda o šikovné riešenie na cesty.


FOTO - MILAN GIGEL

Adaptér je rozoberateľný a vybavený je predprípravou pre použitie v krajinách s inými zásuvkami. Zahraničné vidlice však súčasťou dodávky niesú.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak ste priaznivci rockovej hudby, dodávané slúchadlá budú pre vás dostatočné. Ak však počúvate hudobné štýly ktoré sú náročné na basovú zložku a čisté výšky, obmedzené možnosti slúchadiel v dôsledku absencie rezoznančnej rúrky na slúchadlách budú sklamaním. Ak ste náročnejším poslucháčom, počítajte s nutnosťou výmeny slúchadiel. Pri testovaní zvuku na kvalitnej reproduktorovej súprave a slúchadlách sme boli so zvukom nadmieru spokojní.


FOTO - MILAN GIGEL

Použitý displej má vysokú zobrazovaciu schopnosť s rozlíšením 160x104 bodov a jeho rozmery sú 30x19 mm. Výrobca vsadil na jednoznačnú identifikáciu funkcií a zobrazovanie tak, aby bolo vždy prehľadné a jasné. Nenájdete tu žiadnu nevkusnú grafiku, ale iba potrebné textové informácie. Okrem 5 pásmového ekvalizéra a inteligentného limitera nemáte žiadne možnosti pre riadenie reprodukcie zvuku DSP čipom. Máte však veľa možností pre nastavenie režimu prehrávania, podľa štatistiky o hraností skladieb vám vie virtuálny DJ ponúknuť skladby podľa želania, neznáme skladby alebo dokonca album dňa. Nastaviteľnosť funkcií systému je tiež viac ako bohatá. Ak ste si v PC pripravili plán úloh, a adresár, môžete si ich prehliadať. Nechýbajú ani hodinky so zabudovaným budíkom. Využiť môžete i zabudovaný diktafón FM tuner výrobca pribalil tiež a jeho vlastnosti predbiehajú tunery zabudované v miniatúrnych FLASH prehrávačoch. Jediné čo tuneru pre FM pásmo chýba je podpora funkcie RDS. Stanice si však ručne pomenovať môžete. Viac vám prezradia shoty displejov.


FOTO - MILAN GIGEL

Čo pri tomto prehrávači zamrzí je skutočnosť, že nejde o tradičné zariadenie typu USB Mass Storage a skladby do neho musíte narať pomocou dodaného softvéru Creative MediaSource 8.1. Softvér je prehľadný a kvalitný, umožňuje rýchlu manipuláciu so skladbami. Ak ste však mimo svojho PC, skladby si do prehrávača nenahráte. Z internej kapacity si však môžete 128-2048 megabajtov priestoru vyhradiť pre funkciu USB Mass Storage, ktorú aktivujete pred pripojením k PC v menu. Tak môžete prehrávač využiť ako prenosný disk. MP3 skladby ktoré naň nahráte si však vypočuť nebudete môcť. Podporované formáty pre uloženie do internej pamäťi sú MP3, WMA (vrátane DRM9) a WAV bez nejakých znateľných obmedzení.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač je ideálny pre hudobných nadšencov, ktorí sa bez svojho hudobného archívu nechcú pohnúť ani na krok. Rozsiahla podpora playlistov, výberu skladieb podľa štýlu, interpréta a albumu, náhodné prehrávanie a virtuálny DJ potešia každého. Zaujímavá je i možnosť práce s organizačnými dátami, ktoré však pomocou prehrávača nemožno vkladať. Ak bý výrobca do budúcnosti pridal podporu USB Mass Storage pre systém ako celok, výsledok by mohol byť ešte zaujímavejší. V každom prípade však nejde o obyčajnú evolúcoiu starých prehrávačov MuVo, ale o nový svieži prístup k riešeniu prehrávača.

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

KOMENTÁRE

Pozrime sa na pád predsedu Danka z výslnia

Aj keby výložky z pyžamy neodpáral, určite im už bozkami lásku neprejavuje.

DOMOV

Janušeka za kontrolu podniku v Žiline aj platia

Exministra používa magistrát ako prvok verejnej kontroly.

Neprehliadnite tiež

SpaceX prekvapilo, v roku 2018 chce poslať ľudí k Mesiacu

Ľudstvo neopustilo obežnú dráhu Zeme od roku 1972. Zmenia to superbohatí turisti.

Filozof Thomas Metzinger: Popierať slobodnú vôľu môže byť nebezpečné

Umelá inteligencia môže mať vyššiu mieru sebakontroly ako človek, povedal pre SME profesor teoretickej filozofie THOMAS METZINGER.

Nová peňaženka má spájať všetky financie do jednej karty

Už nie mobil, ale karta samotná zaistí všestrannosť pri platení v obchodoch.

Nabíjačky budú menšie a ľahšie, zmestia sa do peňaženky

Ak chcete nabíjať mobil, stačí vám zásuvka a vrecková nabíjačka.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 2. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 2. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 3. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 4. Hitparáda štiav
 5. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 6. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 7. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 8. Malé knedličky, veľké dojmy
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 10. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 820
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 685
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 5 946
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 5 601
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 311
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 298
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 385
 8. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 794
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 236
 10. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 190

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop