SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Creative Zen Micro tlačidlá nepotrebuje

MP3 prehrávače postupne začínajú meniť svoju tvár a stávajú sa všestrannejšími ako ich predchodcovia. Inovovať sa snaží i spoločnosť Creative. Prehrávač Zen Micro je vybavený 5 gigabajtovým pevným diskom a touchpadom pre ovládanie. Funkcií poskytuje viac

ako dosť. Poslúži nielen ako multimediálne centrum ale aj ako pripomienkovač, kalendár alebo adresár. Výrobca mu farebnými kombináciami pripravil hneď desať rôznych tvárí. Vyberiete si jednoducho takú farebnú kombináciu, ktorá najlepšie vystihuje vaše ja.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač ku ktorému je pribalené vrecko pre nosenie v batožine zaujme už pri prvom stretnutí malými rozmermi, ktoré sú s nepriamou radou predchodcu MuVo omnoho menšie, ako by ste očakávali. Kompaktné telo zabalil výrobca do jemných kriviek aby pôsobil ešte menším dojmom. Ani výber materiálov nie je najhorší kvalitné vysokoleštené plasty s úžasne hladkým a lesklým povrchom pripomínajú odolné a zaručene "čisté" vypracovanie kuchynskej bielej techniky. I napriek útlemu telu tak nedostanete obavy že by sa časom mohlo poškodiť.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnú stranu umiestnil výrobca kombinovaný posuvný ovládač, ktorý združuje dve funkcie. Jeho prvou úlohou je zabezpečiť zapnutie a vypnutie prehrávača. Aby ste dosiahli želaný výsledok, posuvník musíte dve sekundy podržať posunutý úplne vľavo, okiaľ sa sám vráti do stredovej polohy. Pri posune vpravo zostane posuvník v krajnej pozícii a blokovať bude funkciu vstupných ovládacích prvkov. Kombinácia prepínača a posuvného spínača je pomerne netradičná. Zdá sa však že je tento prvok mechanicky zvládnutý bez problémov. V strednej časti sa nachádza stereofónny slúchadlový výstup, ktorý pri nízkom nastavení hlasitosti dokážete využiť i ako lineárny výstup. Nechýba ani zabudovaný mikrofón s pomerne vysokou citlivosťou s nízkou smerovosťou a vysokorýchlostné rozhranie USB 2.0 so štandardizovaným konektorom.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Rovnako ako sú bez ovládacích prvkov bočné strany prehrávača, prádzna je i jeho spodná časť. Nájdete tam však dva otvory, ktoré môžu vďaka pevne držiacemu krytu na akumulátor poslúžiť na prevlečenie šnúry pre nosenie na krku. Isté však je, že výrobca pre vás pripravil i iné možnosti pre prenášanie tohto prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Kryt akumulátora je po celej dĺžke zásuvný a pri manipulácii kladie zdravý odpor, ktorý je zárukou že sa časom drážka nevyderie a kryt nestratíte. Dizajnéri sa s jeho vyhotovením skutočne vyhrali. Priehľadný obal s blielym podkladom dáva priestor i pre trojrozmernú grafiku, ktorá uzatvára ucelený štýl tohto prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Jednočlánkový Li-Pol akumulátor s kapacitou 680 mAh je odnímateľný čo oceníte v náhlom prepadnutí prietržou mračien alebo pri zamrznutí prehrávača (pri testoch sa nám to nestalo, z iných prehrávačov však máme skúsenosti, že chybička sa prihodí). Akumulátor vystačí pri jednom nabití na 10-12 hodín prevádzky v závislosti od použitia a záťaže, takže ak potrebujete čas prevádzky predĺžiť, nič nebráni tomu, aby ste si dokúpili náhradný kus na cesty. Jednoduché vyhotovenie akumulátoru navyše do budúcnosti otvára možnosť jeho výmenu alternatívami.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane dominuje displej s atraktívnym jasným, takmer bielym podsvietením a centrálny ovládací prvok, ktorý sa mechanicky neopotrebováva. Čelná strana je i napriek vizuálnej "krehkosti" skutočne robustná, o čom sme sa mali možnosť presvedčiť pri záťažovom používani.


FOTO - MILAN GIGEL

Mechanické ovládacie prvky môžu časom stratiť svoju citlivosť alebo funkcionalitu. Preto výrobca zvolil osvedčenú technológiou Touchpadu, ktorý hraničiacimi prevýšeniami premenil na 6 virtuálnych tlačidiel, z ktorých stredné slúži doplnkovo i na rolovanie v zoznamoch. Citlivosť je nastaviteľná v troch rovinách a používanie je skutočne intuitívne. Firmvér je navrhnutý tak, aby bolo ovládanie týmto spôsobom skutočne jednoduché. Kým vrchnú trojicu tlačidiel použijete na štandardné funkcie, pre prácu s menu vystačíte so spodnou trojicou. Tá plní úlohu späť/spustenie root menu, rolovanie v zozname/potvrdenie a vyvolanie kontextového menu. Zaujímavé je i to, že skrolovanie je doplnené zvukom "rapkania", ktorý simuluje funkciu kolieska myši. Spočiatku sme sa obávali že ovládanie bude iba kompromisom pre dosiahnutie módnosti a inovácie. Počas používania sa však rýchlo ukázala pravda - je to omnoho lepšie ako iné zaužívané systémy.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Podsvietenie zabezpečuje pohodlnú čitateľnosť displeja bez bariér, jasnú identifikáciu tlačidiel a módne orámovanie zariadenia. Rámovacia linka má i inú funkciu. Puzovaním intenzity vás poinformuje o tom, že nabíjanie prehrávača ešte stále prebieha. Farba podsvietenia je memenná, modrá.


FOTO - MILAN GIGEL

Ku kvalitnému prehrávaču patrí aj užitočné príslušenstvo. Modulárny box môžete využiť viacerými spôsobmi. Prvým je nalepenie na palubnú dosku automobilu, kde poslúži ako kvalitný držiak, ktorý dokáže pevne obomknúť telo prehrávača tak, aby nevypadlo ani pri silných vibráciách. Ak však do jeho zadnej časti zasuniete stojanček, získate oporu na stôl, ktorá bude chrániť telo prehrávača pred poškrabaním.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka gumovému rámovaniu styčnej plochy otvoru je možné prehrávač pohodlne vložiť do puzdra ako aj vytiahnuť ho von.


FOTO - MILAN GIGEL

Stojan je možné bez vytiahnutia prehrávača vymeniť i za clip pre nosenie na opasku. V tomto prípade si dajte pozor na to, aby ste držiak dostatočne pevne zasunuli do lyžiny, aby vrchná časť pri zohnutí nevypadla.


FOTO - MILAN GIGEL

Nabíjačka prehrávača opäť akoby patrila ku kuchynskému spotrebiču a nie spotrebnej elektronike. Dizajn si obľúbite rovnako rýchlo ako pri prehrávači samotnom. Vidlica je chránená pred vlhkosťou okolia krytkou a pre pripojenie k prehrávaču slúži USB konektor. Rovnako je možné prehrávať napájať i pomocou USB portu počítača. Ide teda o šikovné riešenie na cesty.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Adaptér je rozoberateľný a vybavený je predprípravou pre použitie v krajinách s inými zásuvkami. Zahraničné vidlice však súčasťou dodávky niesú.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak ste priaznivci rockovej hudby, dodávané slúchadlá budú pre vás dostatočné. Ak však počúvate hudobné štýly ktoré sú náročné na basovú zložku a čisté výšky, obmedzené možnosti slúchadiel v dôsledku absencie rezoznančnej rúrky na slúchadlách budú sklamaním. Ak ste náročnejším poslucháčom, počítajte s nutnosťou výmeny slúchadiel. Pri testovaní zvuku na kvalitnej reproduktorovej súprave a slúchadlách sme boli so zvukom nadmieru spokojní.


FOTO - MILAN GIGEL

Použitý displej má vysokú zobrazovaciu schopnosť s rozlíšením 160x104 bodov a jeho rozmery sú 30x19 mm. Výrobca vsadil na jednoznačnú identifikáciu funkcií a zobrazovanie tak, aby bolo vždy prehľadné a jasné. Nenájdete tu žiadnu nevkusnú grafiku, ale iba potrebné textové informácie. Okrem 5 pásmového ekvalizéra a inteligentného limitera nemáte žiadne možnosti pre riadenie reprodukcie zvuku DSP čipom. Máte však veľa možností pre nastavenie režimu prehrávania, podľa štatistiky o hraností skladieb vám vie virtuálny DJ ponúknuť skladby podľa želania, neznáme skladby alebo dokonca album dňa. Nastaviteľnosť funkcií systému je tiež viac ako bohatá. Ak ste si v PC pripravili plán úloh, a adresár, môžete si ich prehliadať. Nechýbajú ani hodinky so zabudovaným budíkom. Využiť môžete i zabudovaný diktafón FM tuner výrobca pribalil tiež a jeho vlastnosti predbiehajú tunery zabudované v miniatúrnych FLASH prehrávačoch. Jediné čo tuneru pre FM pásmo chýba je podpora funkcie RDS. Stanice si však ručne pomenovať môžete. Viac vám prezradia shoty displejov.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Čo pri tomto prehrávači zamrzí je skutočnosť, že nejde o tradičné zariadenie typu USB Mass Storage a skladby do neho musíte narať pomocou dodaného softvéru Creative MediaSource 8.1. Softvér je prehľadný a kvalitný, umožňuje rýchlu manipuláciu so skladbami. Ak ste však mimo svojho PC, skladby si do prehrávača nenahráte. Z internej kapacity si však môžete 128-2048 megabajtov priestoru vyhradiť pre funkciu USB Mass Storage, ktorú aktivujete pred pripojením k PC v menu. Tak môžete prehrávač využiť ako prenosný disk. MP3 skladby ktoré naň nahráte si však vypočuť nebudete môcť. Podporované formáty pre uloženie do internej pamäťi sú MP3, WMA (vrátane DRM9) a WAV bez nejakých znateľných obmedzení.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač je ideálny pre hudobných nadšencov, ktorí sa bez svojho hudobného archívu nechcú pohnúť ani na krok. Rozsiahla podpora playlistov, výberu skladieb podľa štýlu, interpréta a albumu, náhodné prehrávanie a virtuálny DJ potešia každého. Zaujímavá je i možnosť práce s organizačnými dátami, ktoré však pomocou prehrávača nemožno vkladať. Ak bý výrobca do budúcnosti pridal podporu USB Mass Storage pre systém ako celok, výsledok by mohol byť ešte zaujímavejší. V každom prípade však nejde o obyčajnú evolúcoiu starých prehrávačov MuVo, ale o nový svieži prístup k riešeniu prehrávača.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?

Zuzana Kepplová.
Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič prichádzajú na tlačovú konferenciu v Prezidentskom paláci.

Neprehliadnite tiež

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 2. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 4. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 5. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 6. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 7. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 8. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 719
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 819
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 248
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 088
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 812
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 601
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 517
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 463
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 417
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 281