1. Povedzte si, čo chcete robiť
Pri výbere zariadenia pre študenta majte na pamäti najmä dôležité vlastnosti: vysokú mobilitu (rozmery, hmotnosť a výdrž na batériu), odolnosť pri nešetrnom zaobchádzaní a výkon zodpovedajúci požiadavkám danej školy.
2. Myslite na pamäť
Nie každý študent si vystačí s kancelárskym balíkom a na prácu v grafických editoroch alebo pri programovaní ocení iné parametre, než len pri obyčajnom písaní a pozeraní filmov.
Ak nebudete na notebooku iba písať, určite trvajte na vyššej kapacite operačnej pamäte ako sú štyri gigabajty. Neuspokojte sa ani so základnými procesormi série Core M, investícia do výkonnejších Core i5 a i7 modelov má význam hlavne pri náročných aplikáciách a aj hrách.
3. Kúpte si klávesnicu
K tabletu si môžete dokúpiť aj externú klávesnicu, s pomocou ktorej sa z konzumného zariadenia stane dobrá alternatíva k notebooku.
Objemnú prácu ale stále pohodlnejšie napíšete na klasickom notebooku.
4. Batéria je dôležitá
Ako dlho má váš notebook alebo tablet vydržať bez nabíjačky? V učebniach nie je vždy dostatok zásuviek a tak sa vaše mobilné zariadenie môže po pár hodinách stať zbytočným doplnkom bez života.
Optimálny študentský notebook, ktorý si so sebou chcete brávať na prednášky,má mať preto dostatočne vysokú výdrž, pohybujúcu sa nad hranicou piatich hodín. Dnes našťastie nie problém naraziť na modely schopné pracovať aj vyše 12 hodín, príkladom je nový MacBook Air.
Pozor by ste si mali dať na najlacnejšie modely, pri ktorých môžu byť z dôvodu maximálnej úspory vstupných nákladov použité slabé batérie. Dobrou alternatívou sú aj tablety v spojení s externou klávesnicou, pri tých lepších môžete rátať aj s 9-hodinovou výdržou.
K tabletu si môžete dokúpiť aj externú batériu, samozrejme s čo najväčšou kapacitou. V prípade potreby môže pri niektorých modeloch až zdvojnásobiť výdrž mimo elektrickej zásuvky.